Kobiety na naukowym Olimpie? Spotkanie o łódzkich historyczkach

5 maja (czwartek) zapraszamy na spotkanie dotyczące tradycji historiograficznych na Uniwersyteckie Łódzkim. Dyskusja panelowa dotycząca łódzkich adeptek Klio w latach 1945-1989 zainicjuje cykl „Tęgie głowy”, który ma przybliżyć sylwetki najważniejszych historyków i historyczek z łódzkiego ośrodka badawczego.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 i zostanie zrealizowane w formule hybrydowej. Stacjonarnie będzie można do niego dołączyć w sali nr 51 w Instytucie Historii UŁ przy ul. A. Kamińskiego 27a. Aby wziąć w nim udział zdalnie (przez MS Teams), należy natomiast skorzystać z poniższego linku: 

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Pierwsze spotkanie cyklu „Tęgie głowy” będzie koncentrować się na problemach poruszonych w opublikowanej niedawno przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego książce Jolanty Kolbuszewskiej Kobiety na naukowym Olimpie? Łódzkie adeptki Klio w latach 1945–1989.

Uczestnicy spotkania porozmawiają m.in. o nestorce łódzkich historyków historiografii, aktywnej działaczce NSZZ „Solidarność” prof. Krystynie Śreniowskiej, a także o wybitnej badaczce Bizancjum prof. Halinie Evert-Kappesowej – inicjatorce łódzkiego ośrodka badań bizantynologicznych.

Poza autorką w dyskusji panelowej wezmą udział:  

Dyskusję poprowadzi Andrzej Czyżewski.

Każde środowisko naukowe ma swoje „tęgie głowy”, rozpoznawalne w skali ogólnopolskiej. My chcemy porozmawiać o tych wywodzących się z Instytutu Historii UŁ i wspólnie zastanowić się, jaki jest nasz stosunek do dziedziczonej przez nas historiograficznej tradycji, z czego powinniśmy być dumni, a co może stanowić powód do, czasem skrywanego przez lata, wstydu. W dobie coraz bardziej widocznych zagrożeń dla wspólnoty akademickiej, takie działania „ratownicze” uważamy za szczególnie ważne i sprzyjające integracji łódzkiego środowiska badaczek i badaczy przeszłości

wyjaśniają profesorowie Jolanta Kolbuszewska, Sławomir M. Nowinowski i Rafał Stobiecki z Instytutu Historii UŁ, którzy zainicjowali ten cykl.

Żyjemy w czasach dyktatury teraźniejszości. Dzisiejsza kultura dokonuje nieustannego zamachu na wiedzę o przeszłości. Bez opamiętania ją aktualizuje i wymaga jednoznacznego potwierdzenia współczesnych racji. Towarzyszy temu zjawisko marginalizowania naszej tradycji historiograficznej. Bez względu na nasz stosunek do niej, często krytyczny, powinniśmy pamiętać, że to z niej właśnie wyrastamy i to ona stanowi punkt odniesienia dla naszych współczesnych badań

podsumowują łódzcy badacze. 

 

Na zdjęciu w miniaturce na stronie głównej: Gryzelda Missalowa (Archiwum UŁ)

Tekst źródłowy: Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ 

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 05 maja 2022 (czwartek) 17:00 - 18:30