Międzynarodowi artyści w projekcie nt. globalnego kryzysu. Wernisaż wystawy FREEDOM PROJECT KOLEKCJA

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38/106/108, 90-001 Łódź
Czas: 28 lutego 2024 (środa) 18:00 - 20:00

W środę (28 lutego) o godz. 18.00 w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się wernisaż wystawy obiektów i książek artystycznych z kolekcji Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi tworzonej w ramach FREEDOM PROJECT KOLEKCJA. Projekt ten jest odpowiedzią na kryzysy i globalne konflikty, z którymi mierzy się dziś ludzkość – artyści z różnych stron świata zostali zaproszeni do zabrania głosu w kwestiach związanych z prawami człowieka, wojną, przemocą, niesprawiedliwością społeczną i rasową. Misją projektu jest edukowanie odbiorców poprzez sztukę. Wystawa jest drugą propozycją działań z cyklu MATERIA. MEDIUM. WYMIANA we współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Łódzkiego i potrwa do 28 marca.

Kolekcja obejmuje ponad 50 dzieł sztuki stworzonych przez międzynarodowych artystów z 22 krajów: Argentyny, Australii, Austrii, Kanady, Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Indii, Japonii, Korei, Łotwy, Litwy, Peru, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA i Zimbabwe, którzy pracują różnymi technikami, takimi jak: sztuka książki, kaligrafia, kolaż, rysunek, tkanina artystyczna, papier czerpany, techniki mieszane, malarstwo, fotografia czy projektowanie graficzne.

Celem projektu jest tworzenie przestrzeni dialogu między widzem a artystą w tym kluczowym momencie rozwoju cywilizacji

wyjaśnia kuratorka projektu Ania Gillmore.

praca plastyczna

Prace stanowią swoisty manifest twórczości, „która przekracza granice swego autonomicznego pola i staje się działaniem zorientowanym na osiąganie realnych skutków w pozaartystycznym świecie”.

Jak pisał Artur Żmijewski w słynnym manifeście z 2007 roku, sztuka ma sens jedynie wtedy, gdy staje się narzędziem społecznej zmiany

dodaje koordynatorka wydarzeń kulturalnych z CKiPR UŁ Jolanta-Sławińska-Ryszka.

praca plastyczna

Wystawa jest kolejną propozycją zapoczątkowanego w 2023 roku we współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Łódzkiego cyklu MATERIA. MEDIUM. WYMIANA. Na ekspozycji w BUŁ zostanie pokazana wybrana część kolekcji. FREEDOM PROJECT KOLEKCJA wystawiana jest pod patronatem Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Wszystkie obiekty jako wystawa online znajdują się na stronie www.freedomproject.art.

Uniwersytet Łódzki przekazuje podziękowania dyrektor Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi Jadwidze Tryzno za udostępnienie kolekcji.

praca plastyczna z projektu FREEDOM

O KURATORCE PROJEKTU

Ania Gilmore – artystka urodzona w Warszawie, absolwentka Massachusetts College of Art and Design (wyróżnienie w dziedzinie projektowania graficznego). Studiowała grafikę, sztukę książki i tkaninę artystyczną w Rhode Island School of Design, School of the Museum of Fine Arts w Bostonie oraz w Haystack Mountain School of Crafts w Maine. W jej portfolio znajdują się prace na papierze, książki artystyczne, tkanina artystyczna i prace wykonane technikami mieszanymi. Ania jest współzałożycielką założonej w 2019 roku w Bostonie organizacji New England Book Artists (NEBA). Kuratorka wielu wystaw w Polsce i USA.

Kuratorka dziękuje artystom za przekazanie wszystkich prac do Stałej Kolekcji Fundacji Correspondance Des Arts i Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi z okazji jubileuszu 30-lecia działalności. Artyści posiadają prawa autorskie do swoich prac i wypowiedzi artystycznej.

LISTA ZAPROSZONYCH ARTYSTÓW

• Miyako Akai (Japonia)
  • Lasse Antonsen (USA / Dania)
  • Alicia Barrantes (Peru)
  • Sarah Bodman (Wielka Brytania)
  • Witold Boguszewski (Polska)
  • Eszter Bornemisza (Węgry)
  • Grażyna Brylewska (Polska)
  • Leonie Castelino (USA / Indie)
  • Andrzej Chętko (Polska)
  • Aleksandra Ćwikowska (Polska)
  • Włodzimierz Cygan (Polska)
  • Barbara Frankiewicz (Polska)
  •  Ania Gilmore (USA / Polska)
  • Kathryn Hart (USA)
  • Gunta Kaža (USA / Łotwa)
  • Sucheol Kim (Korea)
  • Danielle Krcmar (USA / Słowacja)
  • Lilla Kulka (Polska)
  • Karen Kunc (USA)
  • Carole P. Kunstadt (USA)
  • Elisa Lanzi (USA)
  • Ewa Latkowska-Żychska (Polska)
  • Anna Leliwa (USA / Polska)
  • Carolyn Letvin (USA)
  • Basha Maryanska (USA / Polska)
  • Chaz Maviyane Davis (USA / Zimbabwe)
  • Anna Mavromatis (USA / Grecja)
  • Sandra Mayo (USA / Argentyna)
  • Renate Minarz (Austria)
  • Małgorzata Malwina Niespodziewana (Polska)
  • Elin Noble (USA)
  • Małgorzata Oakes (USA / Polska)
  • Anna-Mária ORBÁN (Rumunia)
  • Jan Owen (USA)
  • Joanna Owidzka (Polska)
  • Adam Paczkowski (Szwecja / Polska)
  • Anne Plaisance (USA / Polska / Francja)
  • Braulia Puma (Peru)
  • Hanna Rechowicz (Polska)
  • Laura Russell (USA)
  • Alexandra Sheldon (USA)
  • Alicja Słowikowska (Polska)
  • Stephanie Stigliano (USA)
  • Anna Śliwińska (Polska)
  • Jadwiga Tryzno (Polska)
  • Janusz Paweł Tryzno (Polska)
  •  Tymoteusz Tryzno (Polska)
  • Kęstutis Vasiliūnas (Litwa)
  • Charles Win (USA)
  • Kamila Wojciechowicz-Krauze (Polska / Australia)
  • Leszek Wyczółkowski (Kanada / Polska)
  • Nadine Wyczółkowski (Kanada / Polska)
  • Kacper Zagdan (Polska)
  • Jan Zaremba (Niemcy)
  • Małgorzata Żurakowska (USA / Polska)

praca plastyczna z projektu FREEDOM

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38/106/108, 90-001 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 28 lutego 2024 (środa) 18:00 - 20:00