Program warsztatów z archeologii współczesności

Już 3 kwietnia 2024 r. w Muzeum Katyńskim w Warszawie odbędą się warsztaty „Archeologia współczesności. Exemplum archeologii katyńskiej”, zorganizowane przez Bronioznawcze Koło Naukowe Studentów Archeologii UŁ „Szare Banderia”, Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Prezentujemy program naszego spotkania. Pozostałe materiały rozsyłamy właśnie do uczestników warsztatów.

Program warsztatów

09.30–10.00 Powitanie gości

10:00–12.05 Archeologia katyńska a interdyscyplinarny warsztat badawczy archeologii współczesności. Część teoretyczna

• Olgierd Ławrynowicz, Czym jest archeologia współczesności?
  • Anna I. Zalewska, Czym są zabytki archeologiczne z XX w. we współczesności?
  • Magdalena Majorek-Lipowicz, Marcel Bartczak, Jak zabezpieczać zabytki nieodległej przeszłości?
  • Joanna Żelazko, Adrianna Szczerba, Czemu służą badania historyczne w praktyce archeologii współczesności?
  • Aleksandra Krupa-Ławrynowicz, Sebastian Latocha, Czym są badania etnograficzne w praktyce archeologii współczesności?

12.05–12.20 Przerwa kawowa

12.20–13.45 Archeologia katyńska a interdyscyplinarny warsztat badawczy archeologii współczesności. Część warsztatowa

13.45–14.00 Przerwa kawowa

14.00–15.15 Warsztaty muzealne z kustoszami (Sebastian Karwat, Kacper Ciesielski)

15.15–16.00 Przerwa obiadowa

16.00–18.00 Warsztaty studenckie

• Anna Ciszek, Daria Kacprowicz, Ewolucja metod badań archeologicznych i ekshumacyjnych – między eksploracją a identyfikacją
  • Wiktoria Bednarska, Marta Świderek, Ożywić barwą? Koloryzacja zdjęć archiwalnych – między wiedzą, wyobraźnią i etyką

17.30–17.40 Przerwa kawowa

17.40–18.00 Podsumowanie warsztatów i wręczenie certyfikatów

Program warsztatów (pdf)

Praca naukowa dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu realizowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki”; nr projektu 11H 20 02 48 88.
Leksykon archeologii katyńskiej (1990–2015)