O szklanych paciorkach z okresu wpływów rzymskich

Seminarium KP IAUŁ

dr Marta Krzyżanowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

10 IV 2024 r., godz. 10.00, s. 1.C IA UŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr Marty Krzyżanowskiej (Wydział Archeologii UAM) pt. „Chaîne opératoire paciorków szklanych z okresu wpływów rzymskich – odszyfrowanie wyrobów technologicznych na podstawie wybranych stanowisk archeologicznych”, które odbędzie się w środę 10 kwietnia 2024 r. o godz. 10.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UŁ.

Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy naszych studentów.

Paciorki szklane są idealnym materiałem do badań, występują w wielu kolorach, rozmiarach, kształtach czy motywach dekoracyjnych, dzięki czemu możliwe jest ich pogrupowanie i analizowanie pod różnymi kątami. Poprzez chaîne opératoire (łańcuch operacji) możliwe jest ukazanie kompleksowego obrazu procesu produkcji paciorków szklanych (m.in. wyboru materiałów, techniki formowania czy wykończenia produktu) oraz tego w jaki sposób poszczególne decyzje technologiczne podjęte przez ich wytwórców odzwierciedlają się w gotowym wyrobie. Takie spojrzenie materiał archeologiczny pozwala na lepsze poznanie jego wytwórców, ich wiedzy, kreatywności i zaradności, ale również w szerszej perspektywie użytkowników ich wyrobów.