EFNI 2022. Ważny głos ekspertów z UŁ

Głównym tematem tegorocznego EFNI była przyszłość Polski, Europy i świata w czasach wielkiej niepewności. Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego angażują naukę po to, by rozwiązywać problemy dotykające współczesnego człowieka. Dlatego zwłaszcza w tym roku głos ekspertów z UŁ wybrzmiał podczas Forum szczególnie mocno. Uczelnię reprezentowało aż troje naukowców, którzy wzięli udział w czterech panelach dyskusyjnych. Warto podkreślić, że Uniwersytet Łódzki, kolejny rok z rzędu, był jedynym przedstawicielem świata akademii pośród szerokiego grona partnerów wspierających EFNI.

UŁ na EFNI: prof. Mariusz Sokołowicz, prof. Agnieszka Kurczewska, mgr Ada Florentyna Pawlak, mgr. Przemysław Fabjanowski, dyrektor Centrum Współpracy z Otoczeniem
mgr Ada Florentyna Pawlak z UŁ, Jacob Turowski, Public Policy Director CEE, Meta
prof. Agnieszka Wojtczuk-Turek, SGH, Piotr Pyzio, członek zarządu Bosch Polska, Magdalena Kotlarczyk, dyrektor krajowa Google Polska, prof. Agnieszka Kurczewska z UŁ
mgr Ada Florentyna Pawlak z UŁ, Jacob Turowski, Public Policy Director CEE, Meta, Artur Skiba, prezes Antal.
Joanna Erbel, Hanna Gill-Piątek, Mathieu Deloly, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Piotr Borawski, prof. Mariusz Sokołowicz z UŁ
Marek Tejchman, prof. Agnieszka Kurczewska z UŁ, Piotr Pyzio, członek zarządu Bosch Polska, Magdalena Kotlarczyk, dyrektor krajowa Google Polska, prof. Agnieszka Wojtczuk-Turek, SGH

PEŁNA FOTORELACJA Z UDZIAŁU NAUKOWCÓW UŁ W PANELACH DYSKUSYJNYCH  (Autor zdjęć: EFNI)

Prawie 1400 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni ekonomiści, liderzy biznesu i naukowcy, wzięło udział w tegorocznym XI Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie, które zorganizowała Konfederacja Lewiatan. 

W tym gronie znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wzięli aktywny udział w panelach dyskusyjnych poświęconych najważniejszym problemom współczesnego biznesu i społeczeństwa takim, jak m.in.: rozwój nowych technologii, transformacja cyfrowa w organizacjach, czy zdrowsze życie w miastach. 

Uniwersytet Łódzki chce być aktywnym uczestnikiem ważnych debat i dyskusji. Tych wielkich, o zasięgu międzynarodowym jak Europejskie Forum Nowych Idei, ale również mniejszych, a równie istotnych z perspektywy lokalnej. Jako społecznie odpowiedzialna uczelnia chcemy być obecni wszędzie tam gdzie dzieje się coś ważnego i podejmować aktywny dialog ze światem biznesu. Fakt, że jesteśmy partnerem tak imponującego przedsięwzięcia, to wynik naszej świadomej strategii

podkreśliła dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ, prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego.

Uniwersytet Łódzki reprezentowali: 

Tegoroczna tematyka EFNI skupiona wokół hasła #CoBędzieJutro, realizowana była w 4 blokach tematycznych:

  • Europa, czy potrzebny jest wielki reset?
  •  Gospodarka – nadmiar czy umiar?
  •  Czy technologia uratuje świat?
  •  Zielony Horyzont 2050 
     

Wpisały się w nie panele dyskusyjne, które powstały w partnerstwie z Uniwersytetem Łódzkim: 

Panel 1: Biznes w erze metaversum

Jakie bariery technologiczne wciąż ważą o przyszłości i tempie rozwoju metaverse? Kto będzie głównym beneficjentem tego przedsięwzięcia? Co będzie płatne, a co powszechnie dostępne w totalnie wirtualnym świecie, równoległym wobec fizycznego? – to tylko niektóre pytania, na które poszukiwali odpowiedzi uczestnicy tego panelu. 

O wirtualnych influencerach, którzy nie są ludźmi, tylko wirtualnymi postaciami mówiła mgr Ada Florentyna Pawlak. Jej zdaniem ich posty nie różnią się od wpisów tradycyjnych gwiazd – wrzucają zdjęcia z imprez, promują wybrane marki, potrafią zarobić miliony dolarów. Mimo że są awatarami, zdobywają zaufanie odbiorców:
 

Wirtualni influencerzy pokazują swoje słabości, deficyty, np. płaczą, przez co wzbudzają współczucie. Ale metaverse będzie też podnosić na duchu. Osoby starsze podchodzą do nowej, wirtualnej rzeczywistości sceptycznie, ale już młode pokolenie jest nią zafascynowane.  

Uczestnikami panelu byli:

  • mgr Ada Florentyna Pawlak, Uniwersytet Łódzki,
  • Jacob Turowski, Public Policy Director CEE, Meta,
  • Piotr Ciepiela, Partner EY, Globalny Lider Bezpieczeństwa Architektury i Nowoczesnych Technologii,
  • Artur Skiba, prezes Antal.

Dyskusję moderowała Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu gospodarki cyfrowej, Konfederacja Lewiatan.

Panel 2: Jakich kompetencji oczekiwać będzie od nas przyszłość? 

W jaki sposób rozpędzona transformacja cyfrowa, obejmująca kolejne obszary życia, przełoży się na nowe potrzeby, relacje i kompetencje w organizacjach? Jakie wyzwania stoją już dziś przed pracodawcami w kontekście wchodzenia na rynek pracy nowych pokoleń?

Prof. Agnieszka Kurczewska zaczęła od próby zdefiniowania kompetencji:

Rozmowa o kompetencjach jutra, jest tak naprawdę rozmową o rozwoju człowieka, jego chęci, potrzebie uczenia się (…) Na Uniwersytecie Łódzkim rozumiemy istotę kompetencji, jako przeprowadzenie kogoś przez proces od poziomu nowicjusza do poziomu eksperta. Jest to proces trudny, wymagający dla danej osoby. Dla uczelni jest to wyzwanie wspierania w takim procesie. Najważniejszą rzeczą w kompetencjach jest umiejętność i świadomość ich budowania. To jest rzecz uniwersalna.   

W dyskusji wzięli udział:

  • dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ, Uniwersytet Łódzki,
  • Piotr Pyzio, członek zarządu, Bosch Polska,
  • Wojciech Szajnar, dyrektor, Centrum Projektów Cyfrowa Polska,
  • Anna Kornacka, prezeska zarządu, Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego,
  • Agnieszka Wojtczuk-Turek, dyrektorka Instytutu Kapitału Ludzkiego, profesor, Szkoła Główna Handlowa.

Spotkanie moderował: Marek Tejchman, dziennikarz Dziennik Gazeta Prawna, zastępca redaktora naczelnego

Panel 3: Zrównoważone i mobilne miasta 

Czym jest nowoczesność w odniesieniu do miast? Jak rysują się perspektywy rozwoju zielonego transportu, zwłaszcza publicznego, a także dostępność do usług wspólnych odpowiedzialnych środowiskowo? 

Pierwszym krokiem do wdrożenia zmian, powinno być zmierzenie sposobu poruszania się mieszkańców po miastach – tej wiedzy dziś samorządom brakuje 

powiedział prof. Mariusz Sokołowicz, który wspomniał również o problemach ze zintegrowaniem różnych rodzajów transportu w miastach.

W dyskusji wzięli udział:

  • Mathieu Deloly, dyrektor na region Europy Środkowej i Wschodniej w Tier, 
  • Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, 
  • Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radczyni prawna, prezeska Zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, 
  • Hanna Gill-Piątek, posłanka na Sejm RP
  • dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ, Uniwersytet Łódzki.

Rozmowę moderowała: Joanna Erbel, ekspertka ds. mieszkaniowych, członkini rady programowej Fundacji Rynku Najmu

Panel 4: Zdrowe miasta – gdzie żyje się najlepiej?  

Czy polskie miasta i aglomeracje mogą konkurować z Zachodem pod względem standardów życia, dostępności usług czy jakości powietrza? W których miastach żyje się najlepiej i co determinuje te standardy?

 Uczestnikami panelu byli:

  • Wprowadzenie: Agnieszka Chłoń-Domińczak, profesor, Szkoła Główna Handlowa;
  • Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu,
  • Anna Rulkiewicz, prezes, Luxmed,
  • Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy,
  • Piotr Wachowiak, profesor, rektor Szkoły Głównej Handlowej,
  • dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ, Uniwersytet Łódzki.

Dyskusję moderował: Marek Czyż, dyrektor informacji radiowej, Radio Zet

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Przedstawiciele biznesu, charyzmatyczni mówcy, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii.

Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej. Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.

Na EFNI gościli w latach ubiegłych m.in. doktorzy honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego:

ponadto, m.in.: Michaił Gorbaczow, George Friedman, Zbigniew Brzeziński, Frans Timmermans, Bernard-Henri Lévy. 

Materiał źródłowy: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ, EFNI; redakcja: Centrum Promocji UŁ