Z terenu

Łączymy siły – wykładowcy, studenci i Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego.

W ramach programu Science Hub Uniwersytetu Łódzkiego Monika Raj, Kamil Ludwiczak (studenci II roku studiów licencjackich) razem z dr Aleksandrą Krupą-Ławrynowicz i dr Alicją Piotrowską realizują projekt „Aktywne dziedzictwo poprzez etnografię. Lokalna społeczność i jej pamięć we wspólnotowych działaniach na rzecz krajobrazu kulturowego”.

Zaplanowany cykl działań badawczych i animacyjnych polega na etnograficznym rozpoznaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego zapisanego w pamięci i opowieściach mieszkańców kilku wsi w gminach Kroczyce, Niegowa, Lelów (woj. śląskie) oraz udostępnieniu lokalnym społecznościom narzędzi do odtwarzania, upowszechniania wiedzy o lokalnym krajobrazie kulturowym oraz zachęcania do przemyśleń i działań na rzecz swojej tożsamości i swojego dziedzictwa.

W tym tygodniu rozpoczął się pierwszy etap projektu, czyli BADANIA ETNOGRAFICZNE. Dotyczą one przede wszystkim historii związanej z wydarzeniami z czasów II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów członków lokalnej społeczności żydowskiej. Naszych badaczy interesuje wiedza i pamięć o wspólnej przeszłości, która jest wywoływana, przypominana oraz przetwarzana w toku lokalnego dyskursu.

W teren wprowadzali nas archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, którzy nieopodal prowadzą swoje badania 😀