Wykład prof. Kacpra Pobłockiego "Pańszczyzna jako niewola - intelektualna moda czy poważna kategoria analityczna?"

Miejsce wydarzenia: Rewolucji 1905r. 41/43/T, Łódź
Czas: 05 marca 2024 (wtorek) 11:30 - 13:00

Zapraszamy na wykład prof. Kacpra Pobłockiego z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG), Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowany "Pańszczyzna jako niewola – intelektualna moda czy poważna kategoria analityczna?", który odbędzie się w dniu 5 marca 2024 o godz. 11.30, na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym w sali T1.

"Pańszczyzna jako niewola - intelektualna moda czy poważna kategoria analityczna?"

Publikacje dotyczące chłopskiej historii, które ukazały się w ostatnich latach, wywołały krytykę ze strony części środowiska polskich historyków. Twierdzą oni m.in., że porównywanie pańszczyzny do niewolnictwa nie jest poważnym zadaniem naukowym, lecz jedynie intelektualną modą. Twierdzą oni również, iż książki takie jak "Chamstwo" nie są oparte na krytycznej analizie źródeł oraz że brakuje im obiektywności. Jak bardzo poważne są to zastrzeżenia? Czy kategoria "niewoli" faktycznie nie wniosi niczego nowego do zrozumienia tego, jak funkcjonował system pańszczyźniany? 

Prof. Kacper Pobłocki - polski antropolog i społecznik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego, autor szeregu publikacji z zakresu antropologii i socjologii miasta. Współautor książki Anty-bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu (Res Publica Nowa, Warszawa 2013), która otrzymała przyznawaną przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej nagrodę im. Jerzego RegulskiegoJego książka Kapitalizm. Historia krótkiego trwania otrzymała główną nagrodę w konkursie Economicus dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej rokuNominowany za esej Chamstwo do Nagrody Literackiej „Nike” 2022. 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Rewolucji 1905r. 41/43/T, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 05 marca 2024 (wtorek) 11:30 - 13:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB