Wykład prof. Johna Mugubiego z Uniwersytetu Kenyatta w Kenii

Miejsce wydarzenia: Kopcińskiego 8/12, 90-232 Łódź
Czas: 13 czerwca 2023 (wtorek) 17:00 - 00:00

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Johna Mugubiego (Kenyatta University, Nairobi, Kenya) pt. "African Art as Ontological Cultural-Political Proclamations: A Case of the Kenyan Film" (Sztuka afrykańska jako ontologiczna proklamacja kulturowo-polityczna: Przypadek filmu kenijskiego). Wykład realizowany jest w ramach projektu TPAAE, który otrzymał dofinansowanie ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont2020.

O wykładzie

Wykład będzie stanowił odpowiedź na próbę znalezienia nowych ram teoretycznych dla interpretacji sztuki afrykańskiej, która może być postrzegana jako ontologiczna proklamacja kulturowo-polityczna. Opierając się na badaniach, które wykorzystują koncepcję dekolonizacji jako ramy epistemiczne, prof. Mugubi wskaże w jaki sposób, sztuka afrykańska wyraża równolegle formy nacjonalizmu i  pełnej atencji kulturowej, zarówno w okresie antykolonialnym, jak i postkolonialnym. 

Centralnym elementem takiego ujęcia jest analiza estetycznych reakcji artystów afrykańskich na doświadczenia i dziedzictwa afrykańskiej tradycji, kolonializmu i globalizacji. Artyści ci, wykorzystują różnorodne formy artystyczne, takie jak rzeźba, malarstwo czy film, aby komunikować ważne przekazy dotyczące tożsamości, historii, władzy i oporu w zmieniającym się kontekście społeczno-kulturowym i politycznym.Takie podejście teoretyczne umożliwia dogłębne zrozumienie sztuki afrykańskiej jako ontologicznej proklamacji kulturowo-politycznej, która przekracza granice tradycyjnych ram interpretacyjnych i uwzględnia wieloaspektową naturę specyficznego afrykańskiego doświadczenia filozoficznego.

Informacje

Wykład odbędzie się w formule hybrydowej. Stacjonarnie w Instytucie Historii UŁ w sali 202 oraz online za pośrednictwem MS Teams. Link do spotkaniahttps://t.ly/_KZN.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Kopcińskiego 8/12, 90-232 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 13 czerwca 2023 (wtorek) 17:00 - 00:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB