Wydarzenie pt. „Uzbrojeni w pamięć” – straty dziedzictwa kulturowego obwodu zaporoskiego w wyniku wojny Rosji z Ukrainą w latach 2022-2023.

Miejsce wydarzenia: Harcmistrza Aleksandra Kamińskiego 27a, 90-219 Łódź
Czas: 08 stycznia 2024 (poniedziałek) 12:00 - 14:00

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie pt. „Uzbrojeni w pamięć” – straty dziedzictwa kulturowego obwodu zaporoskiego w wyniku wojny Rosji z Ukrainą w latach 2022-2023. Wykład zaprezentuje mgr Oksana Varian, która jest zastępcą dyrektora Obwodowego Centrum Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Zaporożu (Ukraina), doktorantką w Katedrze Historii Powszechnej Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego. Badaczka specjalizuje się w historii Antyczności. W Polsce realizuje projekt stypendialny Centrum Mieroszewskiego pt. „Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Polsce”.

Plakat wydarzenia pt. „Uzbrojeni w pamięć” – straty dziedzictwa kulturowego obwodu zaporoskiego w wyniku wojny Rosji z Ukrainą w latach 2022-2023

W trakcie spotkania zostaną poruszone trudne kwestie dotyczące zniszczeń wojennych i strat kulturalnych powstałych w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Badaczka opowie, jak wygląda nierówna walka prezentowanej przez nią instytucji o zachowanie pamiątek kultury i dzieł sztuki w regionie objętym pełnoskalowymi działaniami wojennymi.

Słowo wstępne wygłosi dr hab. Tadeusz Grabarczyk, prof. UŁ. W dalszej części spotkania zostanie zaprezentowana prezentacja (w języku polskim) i wykład (w języku ukraińskim) mgr Oksany Varian. Tłumaczenie wykładu: mgr Oleg Hański

Wykład odbędzie się 8 stycznia 2024 r., w Instytucie Historii UŁ w sali Rady Wydziału (s. 103) o godzinie 12.00.

Organizatorem spotkania jest Katedra Historii Średniowiecznej (Instytucie Historii UŁ). 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Harcmistrza Aleksandra Kamińskiego 27a, 90-219 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 08 stycznia 2024 (poniedziałek) 12:00 - 14:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB