Wokół uniwersyteckich tematów: Juwenalia, Ideathon i PLO UŁ. Śniadanie Prasowe UŁ

Kolejna okazja do spotkań, rozmów i nawiązania relacji – na ostatnim śniadaniu prasowym UŁ zaprosiliśmy na Juwenalia organizowane razem z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, zapowiedzieliśmy kolejnych wykonawców i wydarzenia towarzyszące. Mówiliśmy także o inicjatywie studencko-doktoranckiej Ideathon oraz o uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym. Śniadania prasowe UŁ to swobodna atmosfera i wyjątkowy klimat, który tworzą przede wszystkim ludzie – wśród gości znaleźli się eksperci Uniwersytetu Łódzkiego, partnerzy, a gościem specjalnym był dr Jakub Gałęziowski, laureat IX edycji Konkursu im. Tadeusza Kotarbińskiego.

od lewej: Eryk Zywert, Paweł Bollin, Kamil Świątek, Magdalena Brzęczek
dr Jakub Gałęziowski
Magdalena Brzęczek o sportowych Juwenaliach
dr Agata Matuszewska-Kubicz
Agata Kasprzyk-Maryniak
Katarzyna Wszoła
prof. Ryszard Piasecki
prof. Marek Adamczewski
Dariusz Adrianowski podczas rozmowy z dziennikarzem

Ponad tydzień wspólnego świętowania studentów oraz doktorantów UŁ – Juwenalia UŁ&UMED

Juwenalia Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego będą trwać ponad tydzień – w dniach 6-14 maja dostępne będą różnorodne wydarzenia dla studentów i doktorantów obu partnerskich uczelni. W programie tegorocznego święta znajdziemy nie tylko plenerowe imprezy czy koncerty na terenie osiedla studenckiego Lumumby, ale również sportowe atrakcje, szkolenia, turnieje i konkursy. W tym roku, po długiej przerwie wraca także kultowy Pochód Juwenaliowy ulicą Piotrkowską. 

Dni koncertowe to 10 i 11 maja – w piątek zaplanowaliśmy występy Vito Bambino oraz Elektryczne Gitary. W tygodniu juwenaliowym odbędzie się szereg różnych inicjatyw, w których jednoczymy studentów. Zaplanowaliśmy m.in. turniej szachowy 

– mówił Eryk Zywert, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UŁ.

Paweł Bollin, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UMED kontynuował:

W sobotę również odbędą się koncerty. Gwiazdami wieczoru będzie m.in. Łona, Guzior i myślę, że już wspólnie z Erykiem możemy ogłosić, że piątą gwiazdą naszych wspólnych Juwenaliów będzie Baranovski. Przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i Fundacji dla Uniwersytetu Medycznego, odbędzie się kultowy pochód Juwenaliowy ulicą Piotrkowską, który wraca po 5 latach. Rozpoczynamy o godzinie 12.00 na Placu Wolności. Zapraszamy brać studencką, ale także wszystkich mieszkańców Łodzi, aby wziąć udział w tym radosnym wydarzeniu.

Juwenalia to także święto doktorantów. W poniedziałek i wtorek (13 i 14 maja) na studentów i doktorantów obu uczelni czekać będzie oferta szkoleń i prezentacja Szkół Doktorskich UŁ i UMED oraz konkurs Talking Science. O Dniu Doktoranta opowiadał Kamil Świątek, przedstawiciel Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów UŁ:

W trakcie wydarzenia przewidziane są wykłady o tematyce popularnonaukowej oraz możliwość nawiązania współpracy między naukowcami oraz szereg warsztatów, dotyczących samego studiowania w szkołach doktorskich oraz możliwościach uzyskania finansowania w trakcie przebiegu kariery, a także znany już od paru edycji konkurs Talking Science, w trakcie którego doktoranci będą mogli w przeciągu dosłownie trzech minut opowiedzieć o swoich badaniach popularnonaukowych i rywalizować o nagrody.

Magdalena Brzęczek, sekretarz Akademickiego Związku Sportowego Łódź opowiedziała o sportowym charakterze Juwenaliów:

Juwenalia sportowe to świetna okazja do wspólnej zabawy. Mogą brać w niej udział pracownicy, doktoranci, ale przede wszystkim studenci Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przewidziane są różne dyscypliny sportowe: siatkówka, koszykówka. Jest też pływanie. Każdy coś dla siebie znajdzie. To wspaniała zabawa, sportowa rywalizacja i aktywność, ale przede wszystkim czas razem i możliwość poznania się między uczelniami.

Uwolnij umysł i miej wpływ! Startuje Ideathon Uniwersytetu Łódzkiego

Na śniadaniu prasowym UŁ obecni byli także przedstawiciele Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ wraz z partnerami, którzy przybliżyli temat inicjatywy studencko-doktoranckiej Ideathon UŁ.

Natalia Bocian-Trędowicz z Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ zaprosiła osoby studiujące oraz uczące się w szkołach doktorskich wszystkich łódzkich uczelni do udziału w drugiej edycji Ideathonu Łódzkiego, która odbędzie się 23 maja:

Ideathon to inicjatywa, podczas której uczestnicy w ramach kilkuosobowych zespołów będą szukać rozwiązań na wyzwania społeczne i środowiskowe. Wyzwania są przygotowywane przez organizatora oraz partnerów wydarzenia. W tym roku patronują nam ABB, Nordea, Wella Company, Veolia oraz Urząd Miasta w Łodzi. Tegoroczne wyzwania dotyczą m.in. wspierania zaangażowania pracowników, dbałości o neutralność energetyczną, dbałości o efektywność energetyczną. Również w wyzwaniach stawiamy na aktywizację społeczności lokalnych, a także wspieraniem pracowników w zmianie jaka jest związana z postępującą automatyzacją oraz rozwojem sztucznej inteligencji. Uczestnicy prezentują swoje pomysły, rozwiązania na forum, a zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe. W tym roku pula nagród to 40 000 zł. Ideathon to inicjatywa, która wpisuje się w trzecią misje uczelni oraz w realizację celów zrównoważonego rozwoju.

Natalia Bocian-Trędowicz podczas briefingu(Natalia Bocian-Trędowicz)

Uczestnicy dokonują samodzielnych zgłoszeń przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na naszej stronie internetowej. Następnie spośród zgłoszonych osób wybierzemy 8 kilkuosobowych zespołów – zależy nam na tym, żeby te zespoły były interdyscyplinarne, złożone z uczestników o różnych kompetencjach, z różnych typów studiów, z różnych obszarów nauki. Rekrutacja do Ideathonu trwa do 10 maja, a sam finał wydarzenia odbędzie się 23 maja. Nowością w tegorocznej drugiej edycji Ideathonu jest współpraca z Uniwersytetem z Malmo, którego studenci dokładnie w tym samym czasie będą proponować rozwiązania na podobne wyzwania we własnej edycji tego konkursu. Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet w Malmo należą do sieci UNIC, skupiającej europejskie uniwersytety miast transformacji postindustrialnej. 

– dodała dr Agata Matuszewska-Kubicz z Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ.

Na śniadaniu prasowym UŁ obecni byli wszyscy partnerzy Ideathonu. Podczas briefingu reprezentowała ich Katarzyna Wszoła, dyrektor ds. Innowacji w Grupie Veolia Energia Polska, która podkreśliła istotę Ideathonu:

Budowanie wspólnie rozwiązań, do których musimy poszukiwać coraz to nowych pojęć jest niezwykle istotne. W naszym przypadku jest to temat związany z efektywnością energetyczną i bardzo ważne dla nas jest to, żeby patrzeć na ten temat holistycznie – żeby nie tylko skupić się w danym obszarze, ale popatrzeć właśnie na nie przez takie inicjatywy i znaleźć najlepsze rozwiązania, żeby je później wdrożyć. Bardzo się cieszę, że już drugi raz jesteśmy partnerem wydarzenia Ideathon, które jest organizowane przez Uniwersytet i bardzo gratuluję organizatorom tej inicjatywy.

Wszechstronny rozwój uczniów – Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ

Według Rankingu Perspektyw, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego od lat plasuje się w czołówce najlepszych liceów w Polsce. Wśród liceów akademickich w całym kraju w 2024 roku zostało sklasyfikowane na 3. miejscu. PLO UŁ wyróżnia się szczególną formą prowadzenia zajęć – nie ma w nim dzwonków, a lekcje prowadzone są także przez nauczycieli akademickich, którzy wprowadzają uczniów w świat nauki Uniwersytetu Łódzkiego.

uczniowie PLO UŁ: Dominika i Przemek(Dominika i Przemek – uczniowie PLO UŁ)

W liceum działają liczne koła naukowe; jest także sekcja sportowa. PLO UŁ dba o bogatą ofertę programową – od klas humanistycznych, przez te o profilach ścisłych, aż po przyrodnicze. Jak zapewnia Agata Kasprzyk-Maryniak, dyrektor PLO UŁ – szkoła stara się nie kategoryzować uczniów, nie ograniczać ich rozwoju i za wszelka cenę pielęgnować ich potencjał:

Przyświeca nam idea wszechstronnego rozwoju uczniów w myśl uniwersytetu. Polega to na tym, że tak jak uniwersytet kształci studentów we wszystkich przedmiotach, tak też i my otwieramy klasy z przedmiotami rozszerzonymi – począwszy od humanistyki, przez przedmioty ścisłe, do przedmiotów przyrodniczych. Nie wiemy dokładnie jaką drogą będą nasi uczniowie podążać, dlatego musimy ich przygotować maksymalnie najlepiej – tak, żeby mogli sobie wybrać ścieżkę studiów, kariery zawodowej i mieli duże możliwości tego wyboru.

W roku szkolnym 2024/2025 liceum otwiera cztery klasy. Rekrutacja już się rozpoczęła, potrwa do 15 lipca.

„Ta przygoda się nie kończy” – laureat IX edycji Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego gościem śniadania prasowego UŁ

dr Jakub Gałęziowski podpisuje swoją książkę

Dr Jakub Gałęziowski, laureat IX edycji Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, zaprosił na swoje wieczorne spotkanie i podzielił się z obecnymi wrażeniami i emocjami, które towarzyszą po wyborze Kapituły:

Muszę powiedzieć, że już sama nominacja, a potem nagroda była dla mnie jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń w moim życiu zawodowym. To, co wyróżnia tę nagrodę niewątpliwie jest jej absolutna niezależność. To, co mnie ujęło w tej nagrodzie i w tej przygodzie, to z jednej strony bardzo duża uważność i ciekawość, zainteresowanie człowiekiem, książkami, ale też autorami – taka ciekawość czym się zajmujemy. To jest coś absolutnie niezwykłego i coś, czego się nie spodziewałem.  Z drugiej strony bardzo duża troska i serce całego zespołu, który obsługuje całą nagrodę. To, co zasługuje też na wyróżnienie – ta przygoda się nie kończy. To znaczy, że zespól dba o to, żeby to nie skończyło się z chwilą otrzymania nagrody, ale wszyscy nominowani, laureaci tworzą kolegium refleksji humanistycznej i mają szansę spotykać się, żeby wspólnie rozmawiać. Bardzo serdecznie zapraszam do zgłaszania prac – w jubileuszowej X edycji można zgłaszać je do 17 maja.

„Niedopowiedziane biografie...” laureatem IX edycji Nagrody im. Prof. T. Kotarbińskiego

Eksperci i goście UŁ komentują – 20. rocznica Polski w UE, heraldyka i dzień flagi, rynek mieszkaniowy

Na każde spotkanie zapraszamy ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w rozmowach z dziennikarzami udzielają wypowiedzi i komentarzy. Grono ekspertów i tym razem było imponujące:

  • prof. Ryszard Piasecki (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ; sekretarz generalny CIFE): 20. rocznica Polski w Unii Europejskiej (1.05.)
  • prof. Marek Adamczewski (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ): heraldyka, Święto Flagi (2.05.)
  • Dariusz Adrianowski (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ): sytuacja na rynku mieszkaniowym; polityka mieszkaniowa państwa, w tym kredyty 0%

Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy

Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie. Relacje z poprzednich spotkań i więcej informacji można znaleźć na stronie Śniadań Prasowych UŁ.

Fotorelacja ze Śniadania Prasowego UŁ

Materiał: Iwona Ptaszek-ZielińskaBiuro Prasowe UŁ (Centrum Komunikacji i PR); fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.