Wiersze wykładowcy i poety z UŁ na łamach „Poetry Magazine”

Współpraca dwóch wykładowców z Zakładu Literatury i Kultury Północnoamerykańskiej UŁ przyniosła doskonałe efekty. W kwietniowym numerze prestiżowego amerykańskiego pisma „Poetry Magazine”, jednego z najstarszych i najważniejszych periodyków poświęconych poezji w świecie anglojęzycznym, opublikowano trzy wiersze prof. Kacpra Bartczaka, których przekładu dokonał Mark Tardi (MFA).

Od lewej: Mark Tardi (MFA) i dr hab. prof. UŁ Kacper Bartczak
Kwietniowa okładka „Poetry Magazine”

Publikacja jest wielkim sukcesem poety i tłumacza. „Poetry” to jedno z najbardziej uznanych miesięczników poetyckich w Stanach Zjednoczonych. Periodyk ukazuje się od ponad 100 lat i niezmiennie cieszy się dużym poważaniem wśród czytelników.

Bez założonego przez Harriet Monroe w 1912 roku, w Chicago, pisma „Poetry” nie byłoby rewolucji modernistycznej w poezji. Związane z wczesną działalnością periodyku są takie postacie, jak Ezra Pound, T. S. Eliot, Hilda Doolittle, Gertrude Stein, Wallace Stevens, Louis Zukofsky, Charles Reznikoff i wielu innych twórców modernistycznych. Z poezją tych autorów stykam się od wielu lat jako amerykanista, nauczyciel akademicki, badacz, poeta i tłumacz. Moje wiersze w „Poetry” to wielka radość i ogromna wdzięczność dla mojego tłumacza, Marka Tardiego

– podkreśla prof. Kacper Bartczak.

 

Publikacja w „Poetry”, piśmie o przebogatej historii, będącym największym na świecie tytułem wśród periodyków drukujących poezję (w dodatku związanym z moim rodzinnym Chicago), napawa mnie głęboką wdzięcznością, tym bardziej, że wieńczy dwudziestoletni okres mojej pracy na styku poezji amerykańskiej i polskiej. Równie ważnym aspektem publikacji była możliwość udostępnienia czytelnikom anglojęzycznym wyrazistego poetyckiego głosu Kacpra Bartczaka, co być może odzwierciedla jego translatorską działalność, dzięki której polszczyzna zyskała dostęp do wielu poetów amerykańskich. Ta wzajemność pogłębia związki między obydwoma krajami i ich literackimi kulturami

 dodaje Mark Tardi.

Kwietniowy numer amerykańskiego periodyku można również przeczytać w sieci. Wersja online najnowszego wydania magazynu dostępna jest pod tym linkiem.  W środku m.in. wiersze „Fosfor” (ang. „Phosphorus”), „Pieśń tego” („This song”) i „Prawda obrazu” („The truth of the picture”) autorstwa prof. Bartczaka. Zachęcamy do lektury, a obu wykładowcom, którzy przyczynili się do publikacji tekstów na łamach magazynu, serdecznie gratulujemy!