Warsztaty studencko-doktoranckie UŁ w Maisons-Laffitte

Jakie plany snuł nad Sekwaną Jacek Bierezin? Z czym Andrzej Bobkowski zmagał się w Gwatemali? Co Agnieszka Osiecka notowała w kalendarzyku podczas podróży po Stanach Zjednoczonych? Czy Jerzy Giedroyc stronił od kontaktów z redaktorami „Wiadomości”? Kto spłacił kredyt zaciągnięty na zakup Domu „Kultury”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukiwali uczestnicy pierwszych w historii Instytutu Literackiego Kultura warsztatów studencko-doktoranckich z Uniwersytetu Łódzkiego.

Warsztaty odbyły się w Maisons-Laffitte w dniach 8–10 marca 2023 r. Ich program nie ograniczał się do rekonesansu w jednym z najważniejszych archiwów polskiej emigracji niepodległościowej. 

Dzięki życzliwości pani prezes Anny Bernhardt uczestnicy mogli nie tylko poznać (od piwnic po strych) Dom „Kultury”, w którym mieszkali i pracowali Jerzy Giedroyc, Zofia i Zygmunt Hertz oraz Józef Czapski, ale również przez kilka dni… mieszkać w nim.

Kobieta mówiąca do grupy młodych ludzi za stołemUczestnicy warsztatów podczas spotkania z Anną Bernhardt, prezes Instytutu Literackiego Kultura.

Wyjazd pozwolił nam nie tylko z bliska poznać historię Instytutu Literackiego Kultura, ale też stać się w pewnym sensie jej częścią. Jestem bardzo wdzięczna za tę możliwość, bo otworzyła przede mną kolejne drzwi na drodze naukowej

Aga Becherka, studentka filologii polskiej, Ambasadorka UŁ

Podczas pobytu w Maisons-Laffitte  uczestnicy warsztatów mieli również możliwość wysłuchania nietypowego wykładu prof. Krzysztofa Pomiana, bliskiego współpracownika Redaktora „Kultury”, a zarazem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. 

Grupa młodych ludzi w drzwiach domuPamiątkowe zdjęcie studentów i doktorantów z UŁ przed wejściem do Maisons-Laffitte.

Współorganizatorem warsztatów było Centrum Jerzego Giedroycia UŁ.

Materiał: Aga Becherka, Wydział Filologiczny UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ