Uwolnij umysł z 14. Festiwalem Kamera Akcja

Już 12 października rusza 14. edycja Festiwalu Kamera Akcja – jedyne takie wydarzenie na mapie Łodzi, które łączy pasję do X muzy z pełnymi praktycznej wiedzy spotkaniami i warsztatami. Wśród zaproszonych gości producentka oscarowej „Strefy interesów” Ewa Puszczyńska, reżyserka „Zielonej granicy” Agnieszka Holland, a także uznani krytycy oraz praktycy branży filmowej: Michał Oleszczyk, Kaja Klimek czy Michał Walkiewicz. Dla studentów filmoznawstwa i kulturoznawstwa karnet w specjalnej cenie 129 zł, a dla studentów i absolwentów pozostałych kierunków – 139 zł.

Branża filmowa z każdej perspektywy – inspirujące warsztaty na FKA

Organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja doskonale wiedzą, jak ważne jest, by uwolnić swój umysł! Podczas warsztatów „Krytycy i twórcy rozmawiają” (14 października, godz. 10:00), młodzi filmowcy i filmowczynie dowiedzą się, w jaki sposób opowiadać o własnej twórczości, a adapeci dziennikarstwa zmierzą się ze sztuką przeprowadzania wywiadów. To wszystko pod czujnym okiem krytyczki filmowej i edukatorki, Kai Klimek. Istotną częścią pracy współczesnego krytyka filmowego jest także umiejętność sprawnego tworzenia i syntetycznej redakcji tekstu w krótkim czasie. „Warsztaty szybkiego pisania” (14 października, g. 13:00) prowadzone przez Michała Walkiewicza to nie tylko propozycja dla filmoznawców i studentów dziennikarstwa czy twórczego pisania, a dla wszystkich którzy chcą zyskać wiedzę i wskazówki, jak wcielić w życie zasadę „minimum treści, maksimum przekazu” i poznać zasady komponowania krótkich, medialnych tekstów. Cykl warsztatów podczas 14. FKA podsumuje Łukasz Mańkowski, programer Festiwalu Pięciu Smaków i krytyk piszący dla MUBI, Sight & Sound czy Senses of Cinema. Prowadzący „Sighs and Sounds: festiwale jako platforma edukacji i krytyka międzynarodowa” (15 października, g. 10:00) zdradzi, jak zacząć pisać po angielsku i na czym polegają różnice w pracy w polskiej i zagranicznej redakcji. Jaką pozycję zajmuje w polskiej kinematografii Dorota Kędzierzawska? Jak jej filmy były przyjmowane za granicą? Czy jej twórczość jest spójna, czy też dzieli się na pewne etapy? Udzielenia odpowiedzi na te i na wiele innych pytań podjął się krytyk filmowy, filmoznawca i autor popularnego kanału KINOrozmowa na YouTube, Marcin Radomski w książce „Inny świat? Kino autorskie Doroty Kędzierzawskiej”. Jest to pierwsza monografia poświęcona życiu i twórczości autorki „Wron”, „Jestem”, „Nic”, „Pora umierać”, „Jutro będzie lepiej” czy „Żużla”. Podczas warsztatów autor opowie o różnych perspektywach badań filmoznawczych, biograficznych, antropologicznych i  kulturoznawczych. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły na stronie internetowej festiwalu.

Za kulisami produkcji filmowej

Ciągle w niedosycie wiedzy? W ramach projektu Akcja Edukacja czeka na was dodatkowa dawka praktycznych ciekawostek. W programie case study zdobywcy tegorocznego zdobywcy Grand Prix w Cannes oraz brytyjskiego kandydata do Oscara – „Strefy interesów” Jonathana Glazera. Jak przebiegała jego produkcja, co jest najtrudniejsze w pracy nad międzynarodową koprodukcją – odpowiedzi na te pytania udzieli Ewa Puszczyńska, producentka filmu („Aida”, „Silent Twins”) i członkini Polskiej, Europejskiej oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z niezwykłą drogą, jaką tytuł ten przebył w drodze od Cannes do Los Angeles – od długotrwałych studiów faktograficznych, po skomplikowane plany filmowe z użyciem dziesięciu kamer. Zwróćcie uwagę także na „Kostium i scenografia” – case study filmu „Czas na pogodę”. To propozycja, która zachwyci nie tylko studentów filmoznawstwa, ale także produkcji teatralnej. O tym, że scenografia i kostium są istotnymi elementami produkcji filmowej, wiedzą wszyscy, ale na czym tak naprawdę polega praca przy tych pionach? O tym rozmawiać będą osoby doświadczone: kostiumografka i scenografistka Izabela Stronias, reżyser i scenarzysta Jacek Raginis oraz producentka Bogna Janiec. Do Akcji Edukacji powraca także ulubiony temat i ulubiony twórca wszystkich uczestników –  tym razem z kolejnym zachwycającym dokumentem, zrealizowanym w formie found footage i inspirowanym „Solaris” Stanisława Lema – „Solaris Mon Amour”! Twórcami tej transowej, niezwykle osobistej opowieści są równolegle trzy osoby: Kuba Mikurda – reżyser, Laura Pawela – montażystka, a także Marcin Lenarczyk – autor dźwięku. „Solaris Mon Amour” to jedyna taka produkcja w Polsce, która została zrealizowana w kolektywie, bez wyraźnego rozgraniczenia na poszczególne funkcje czy kompetencje twórcze. Podczas wydarzenia zdradzą, jak przebiegał proces twórczy tego wyjątkowego filmu. Zainteresowani? Wstęp na wszystkie wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.

Moc dyskusji na 14. FKA

Dyskusja jest istotą nauki, dlatego punktem kulminacyjnym każdej edycji Festiwalu Kamera Akcja są rozmowy na ciekawe i najbardziej aktualne tematy pomiędzy zaproszonymi ekspertami i widownią FKA. Dyskusjom podczas 14. FKA przewodniczyć będzie ceniony badacz produkcji i recepcji VR/AR, adiunkt w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ – dr Michał Pabiś-Orzeszyna. W tym roku hasłami przewodnimi są strajk, robota i zmiana. W pierwszej z nich – „Strajk” (13 października, piątek, o godz. 15:00) udział wezmą Krzysztof Rak – producent kreatywny („Rojst”, „Boże ciało”, „Minghun”) i scenarzysta („Bogowie”, „Sztuka kochania”, „Powrót”), Anna Wróblewska – dziennikarka i wykładowczyni specjalizująca się w production studies, Sylwia Szostak – krytyczka filmowa i badaczka branży filmowej. Rozmowa dotyczyć będzie tantiem od platform streamingowych i zakończonego ostatnio po 148 dniach globalnego strajku scenarzystów. Tematem dyskusji „Zmiana” (14 października, sobota, 15:00) będzie ewolucja technologiczna i jej skutki dla branży kreatywnej. Przed publicznością zasiądą Małgorzata Steciak – krytyczka filmowa i project managerka doświadczeń VR/AR, Karina Kleszczewska – autorka zdjęć (m.in. seriali „Żywioły Saszy. Ogień”, „Powrót”) oraz Jacek Nagłowski – reżyser, producent i badacz AI. Temat ostatniej dyskusji pod hasłem „Robota” (15 października, niedziela, godz. 15:00) – rozumianej jako trud pracy w branży bądź wyzwanie, przed którym stoją twórcy – zostanie powierzony krytykom filmowym: Joannie Najbor i Igorowi Kierkoszowi, a także reżyserom: Nataszy Parzymies i Dawidowi Nickelowi. Na dyskusje obowiązuje wstęp wolny.

UŁ wspiera młodych twórców

Festiwal Kamera Akcja to także Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight z produkcjami młodych twórców z ośrodków filmowych z całego świata, w tym z Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Izraela, Japonii, Litwy, Malezji, Meksyku, Niemiec, Polski, USA i Wielkiej Brytanii. Do finałowej preselekcji przeszło aż 225 produkcji, a na festiwalu zostanie zaprezentowanych 26 krótkich metraży (14 etiud i 12 animacji). W tym roku selekcję wsparli Adam Cybulski – wykładowca, Oliwia Nadarzycka – doktorantka oraz Joanna Kosińska-Wajcht – studentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Na ekranie zobaczycie m.in. nagrodzone w Gdyni „Moje stare” Nataszy Parzymies, znakomitą i utrzymaną w duchu neonowych lat 80. animację „Cosmic Routine” Agnieszki Kotulskiej czy nostalgiczny powrót do dzieciństwa w „Stworze” Damiana Kosowskiego. Zwycięzców konkursu wybierze m.in. Jury Koła Naukowego Filmoznawców UŁ – Hanna Tkachova, Julia Zając-Milanowicz, Patryk Buchta, Filip Grzędowski oraz Maciej Kujawski. Wasz głos także jest niezwykle ważny – przyznana zostanie Nagroda Publiczności dla etiudy bądź animacji, która otrzyma największą ilość głosów! Zapraszamy wszystkich do wspólnego głosowania po blokach konkursowych.Nagrody rzeczowe dla wyróżnionych w konkursie ufundował Uniwersytet Łódzki. Bardzo ważną częścią Festiwalu Kamera Akcja jest także Konkurs Krytyk Pisze – doskonała okazja, by postawić swoje pierwsze kroki w zawodzie krytyka filmowego i dać się poznać szerokiej publiczności. Zdobywcę Nagrody Uniwersytetu Łódzkiego #Uwolnij umysł w wysokości 1.000 PLN dla autora Najlepszego Tekstu Krytycznego wskazanego przez Jury Krytyków poznamy już 12 października podczas otwarcia festiwalu.


Wszystkie informacje o tegorocznej edycji na https://kameraakcja.com.pl/

Karnety w sprzedaży do 9 października: https://kameraakcja.com.pl/edycja-2023/karnety/ 

14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi (16 -19.10.2023 online na platformie Think Film). Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy". Karnety w sprzedaży do 9 października 2023 r.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.

Informacje: CKiPR UŁ