Uwaga! Próby wyłudzenia danych za pośrednictwem e-maili

Zauważyliśmy, że niektórzy użytkownicy uniwersyteckiej poczty elektronicznej otrzymują podejrzane wiadomości e-mail, sygnowane: „UNIWERSYTET ŁÓDZKI”, w których proszeni są o podanie poufnych informacji, takich jak hasła, numery kont bankowych lub inne dane osobowe. Pragniemy podkreślić, że Uniwersytet Łódzki nigdy nie wysyła takich żądań poprzez e-mail ani nie prosi o podawanie poufnych danych w ten sposób. Wszelkie wiadomości tego typu, które Państwo otrzymujecie, należy traktować jako próby oszustwa internetowego, zwane phishingiem.

Aby uchronić się przed ryzykiem wyłudzenia danych, zalecamy: 

  • nie odpowiadać na podejrzane wiadomości e-mail ani nie klikać w zawarte w nich linki. 
  • nie podawać poufnych danych! UŁ nigdy nie będzie prosić o podanie hasła, numeru konta bankowego ani innych poufnych informacji poprzez e-mail. Po otrzymaniu prośby o podanie takich danych należy zachować ostrożność i skontaktować się bezpośrednio z Centrum Informatyki UŁ. 
  • sprawdzać adres nadawcy wiadomości, pamiętając, że nazwa wyświetlana nie zawsze jest taka jak adres email. Przed kliknięciem w jakikolwiek link zawarty w e-mailu, należy zawsze sprawdź dokładnie adres URL, do którego link prowadzi. Warto upewnić się, że odsyła na stronę uczelni, a nie w inne miejsce w sieci. 

Bezpieczeństwo IT członków społeczności UŁ jest dla nas priorytetem, dlatego też podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby zapobiec próbom oszustwa. Dziękujemy za współpracę i bieżącą czujność. 

Centrum Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego