„Nauka inspiruje" na You Tube! Start nowego kanału UŁ

„Nauka inspiruje" na YouTube jest nowym kanałem Uniwersytetu Łódzkiego, za pośrednictwem którego przekazywać będziemy fascynujące i ważne informacje ze świata nauki. Badacze reprezentujący rozmaite dziedziny opowiedzą o najnowszych badaniach, przedstawią interesujące odkrycia lub wytłumaczą złożone zjawiska w sposób zrozumiały dla szerokiego odbiorcy. W cyklu „Nauka inspiruje” skupiamy się na wiedzy, która ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie.

Naukowcy na tle flagi Polski i Ukrainy

W pierwszym odcinku poruszamy bardzo ważny i aktualny temat stosunków polsko – ukraińskich. Nasze narody splecione są wspólną historią od wieków. Na przestrzeni dziejów mieliśmy momenty wspólnej chwały, ale również nieobce nam są czarne karty w obopólnych relacjach. W filmie, otwierającym cały projekt, przybliżamy losy Polski i Ukrainy od XIX w. do czasów współczesnych.  

 

Naszymi ekspertami są historycy: dr Marcin Szymański i prof. Przemysław Waingertner, którzy w możliwie zwięzły, ale jednocześnie rzeczowy i szczegółowy sposób systematyzują wiedzę o naszych relacjach. Przybliżają mniej znane fakty i postaci, które powinniśmy znać aby zrozumieć punkty widzenia po obydwu stronach granicy.

Po obejrzeniu filmu prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety (może to zająć 2 - 3 minuty). Odpowiedzi pozwolą nam lepiej zaplanować kolejne produkcje.

Rozwój kanału YouTube „Nauka inspiruje"

W kolejnych odsłonach dowiemy się między innymi jak „obserwuje się” ciała niebieskie w kosmosie oddalone od Ziemi o miliardy lat świetlnych. Zaprezentujemy wnioski z badań nad relacjami pomiędzy ludźmi, a sztuczną inteligencją. Opowiemy o nieformalnej zieleni, która otacza nas w miastach - nie tylko przystrzyżone trawniki i zadbane parki są ważne dla naszego dobrego samopoczucia. Na kanale znajdą się również filmy opowiadające o fascynujących odkryciach biologów w niedostępnych rejonach Wenezueli lub na dnie oceanu u wybrzeży Afryki, a to dopiero początek!
Wszystkich widzów prosimy o wsparcie w rozwoju kanału, czyli subskrypcje, reakcje, komentarze oraz udostępnienia. Dodajcie nasz kanał do ulubionych, a my dostarczymy Wam dużo interesujących i inspirujących treści o świecie. 

Kanał Nauka inspiruje na YouTube
 

Teksty, zdjęcia, popularyzacja badań i naukowców UŁ

Nasze działania obejmują nie tylko produkcje wideo, ale również teksty popularnonaukowe ukazujące procesy badawcze, ich rezultaty, ale także mówiące o żmudnym, pełnym wyzwań i niepowodzeń charakterze pracy naukowej. "Nauka inspiruje" to też prezentacja sylwetek naukowców Uniwersytetu Łódzkiego, skupiająca się na motywacjach do wyboru zawodu naukowca oraz wpływie pracy badawczej na otoczenie.

Naszym celem jest pobudzenie ciekawości i zainteresowanie nauką, a także podkreślenie jej istotności dla społeczeństwa i rozwoju cywilizacji.

Wszystkie materiały znajdziecie na stronie internetowej projektu.

Realizację filmów w ramach projektu „Nauka inspiruje” dofinansowano z budżetu Miasta Łodzi z programu „Łódź akademicka”.
 

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.