Wykład na temat Stowarzyszenia Betlejem

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Czas: 30 września 2023 (sobota) 12:00 - 14:00

W sobotę (30 września) o godz. 12.00 zapraszamy do uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 (ul. M. Skłodowskiej-Curie 11) na wykład pt. „O linii prostej bezbożnej i niemoralnej – Nie-Prosta historia z Betlejem”. Wygłosi do ks. Mirosław Tosza – założyciel Wspólnoty Betlejem, czyli niezwykłego domu nawiązującego do architektury F. Hundertwassera i A. Gaudiego. Wspólnota tworzona jest przez osoby bezdomne, uzależnione oraz byłych więźniów. W 2016 roku jej członkowie wyruszyli w podróż, którą patronatem objął sam David Lynch. O tym i wielu inicjatywach będzie można usłyszeć podczas wydarzenia, które powstało we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Detalfest.

Niemal 30-letnia działalność Stowarzyszenia Betlejem w Jaworznie to historia, w której osoby bezdomne i ubogie starają się odnaleźć w życiu poprzez życie duchowe, pracę terapeutyczną, życie dla innych i twórczość.

Zainspirowani realizacjami austriackiego artysty Friedensreicha Hundertwassera, który twierdził, że „linia prosta jest bezbożna i niemoralna” tworzą miejsce pełne zieleni, koloru i krzywych linii, odwiedzane przez wielu gości i mieszkańców miasta. Prowadzą mini zoo.

W swoich pracowniach ceramiki i ikon wykonują rękodzieło, ze sprzedaży którego starają się utrzymywać. Chętnie angażują się w pomoc innym – wykonali m.in. ponad 1000 ikon ze spalonego dachu katedry w Sosnowcu, a dużą część pozyskanych pieniędzy przekazali na odbudowę świątyni.

W 2016 roku zainspirowani filmem „Prosta historia” wyruszyli w 40-dniową podróż małymi traktorkami do Lisieux we Francji, a swoją odyseję nazwali „Drogą Pojednania”. Podróż patronatem objął David Lynch – reżyser „Prostej historii”, a filmowcy z Camerimage towarzyszyli pielgrzymom, kręcąc materiał do filmu dokumentalnego, który ma się ukazać w przyszłym roku.

Podczas swojego wystąpienia ks. Mirosław opowie o wspomnianych inicjatywach i o filozofii ich życia zawartej w powstałym 10 lat temu „Manifeście Resztek”.

BIOGRAM PRELEGENTA

Mirosław Tosza – Ksiądz katolicki z diecezji sosnowieckiej, społecznik, rekolekcjonista, założyciel Wspólnoty Betlejem – niezwykłego domu nawiązującego do architektury Hundertwassera i Gaudiego, tworzonego przez osoby bezdomne, uzależnione, byłych więźniów, z którymi mieszka od 25 lat. Inicjator i uczestnik wielu niezwykłych i niekonwencjonalnych inicjatyw na rzecz ubogich: m.in. pielgrzymek rowerowych do Rzymu, Grecji i Ziemi Świętej. W 2016 wraz z 4 bezdomnymi pokonał 2000 km małymi traktorkami do Lisieux we Francji; podróż swoim patronatem objął David Lynch. Laureat nagrody im. Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. W swojej działalności często odwołuje się do myśli ks. Tischnera: „najpiękniejsza rzecz, jaką jeden człowiek może ofiarować drugiemu, to obudzić w nim godność i poczucie wolności”. Współautor książki „Dzisiaj w Betlejem”.

LINKI:

 

 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 30 września 2023 (sobota) 12:00 - 14:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB