O detalu w krakowskiej architekturze (zmiana daty)

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Czas: 28 października 2023 (sobota) 12:00 - 14:00

W sobotę (28 października) o godz. 12.00 zapraszamy do uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 (ul. M. Skłodowskiej-Curie 11) na wykład „Szmelcownik krakowski. Historia nieoczywistego detalu”. Wygłosi go Jakub Jastrzębski – twórca profilu „Igraszki z czasem”, który popularyzuje historię kamienic przełomu XIX i XX w. Wydarzenie powstało we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Detalfest.

Mijamy je każdego dnia, a jednak najczęściej nie przykuwają naszego wzroku. Wiele z nich to dziś dziwaczne dynksy i wihajstry, których rola zatraciła się na przestrzeni dziejów. A jednak te niepozorne przedmioty opowiadają wiele historii, przypominając nam nie tylko o zapomnianych twórcach, lecz także o tym, jak się kiedyś żyło i mieszkało w mieście.

Zapraszamy na krakowski seans spirytystyczny inspirowany szmelcownikiem, czyli nieoczywistymi detalami. Spotkanie będzie okazją do snucia opowieści o dzwonkach, skrobaczkach, markizach i roletach, do wysłuchania historii zaklętych w tabliczkach wszelkiego autoramentu, podrynnikach i klapach wodociągowych.

Uczestnicy dowiedzą się m.in.:

  • co łączy Kraków z Adriatykiem,
  • jakie trudnościach sprawiał Anglikom język polski
  • co właściwie można wyczytać z... kotew!

Spotkanie poprzedzi wprowadzenie Marii Nowakowskiej znanej jako Maria od detalu, która jest pomysłodawczynią i organizatorką festiwalu Detalfest.

BIO PRELEGENTA

Jakub Jastrzębski – samozwańczy łowca detali i badacz krakowskiej architektury fin de sieclu. Na co dzień pracownik Muzeum Krakowa, po godzinach współtwórca profilu „Igraszki z czasem” popularyzującego historię kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Zajmuje się przede wszystkim krakowską secesją, twórczością Teodora Talowskiego oraz miejskiej galanterii – niedostrzegalnego detalu, który sam określa szmelcownikiem. Bez wstydu grzebie w śmieciach ratując okruchy przeszłości.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 28 października 2023 (sobota) 12:00 - 14:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB