Śniadanie Prasowe UŁ – programy rozwojowe i nowy cykl naukowy

Po wakacyjnej przerwie wracamy do Śniadań Prasowych Uniwersytetu Łódzkiego. Mówiliśmy o uniwersyteckich programach wspierających studentów i kandydatów, m.in. Studia i Sport w UŁ, Akademii Przedsiębiorczości i kolejnej edycji programu Ambasador #UniLodz, do którego właśnie rozpoczęła się rekrutacja. Opowiedzieliśmy także o nowym cyklu „Nauka Inspiruje”, w którym skupiamy się na wiedzy, która ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie.

prof. Piotr Szukalski
Iwona Ptaszek-Zielińska, prof. Robert Zakrzewski
Michał Gruda opowiada o projekcie „Nauka inspiruje”
prof. Przemysław Waingertner podczas nagrań indywidualnych z dziennikarzami
dr Maciej Onasz
prof. Robert Zakrzewski, dr Dominika Kaczorowska-Spychalska
prof. Jan Kulesza
dr Mateusz Piątkowski

Studiuj na UŁ – programy dla studentów i kandydatów

Uniwersytet Łódzki oferuje swoim studentom szeroki wachlarz programów, które mają ułatwić studiowanie, ale także wspierać ich rozwój i pasje. Pamietamy także o kandydatach, dla których stworzyliśmy m.in. program Zdolny uczeń - Świetny student, czy Uniwersytet Zawsze Otwarty (jeden z kluczowych programów współpracy uczelni ze szkołami).

 O programach opowiedział prof. Robert Zakrzewski, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia:

W poniedziałek rozpoczęliśmy rok akademicki 2023/2024 wspólną inauguracją w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego. Nasi studenci mają wiele możliwości do rozwijania swoich zainteresowań i pasji poza głównym kierunkiem studiów. Są to m.in. koła naukowe, które działają na wydziałach, są to Studenckie Granty Badawcze. Poza naukowymi zainteresowaniami studenci mogą rozwijać swoje sportowe pasje w klubie uczelnianym AZS UŁ. Dla sportowców dostępny jest program Studia i Sport na UŁ, który umożliwia jednocześnie studiowanie i karierę sportową. Studenci mogą ubiegać się już od pierwszego roku o indywidualną organizację studiów, o zniżki w akademiku, przysługują im różne zapomogi i stypendia. Młodzi ludzie mogą także rozwijać swoje artystyczne zainteresowania – w Akademickim Zespole Pieśni i Tańca „Kujon”, w Akademickim Zespole Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki”, czy Akademickim Chórze UŁ.

Prorektor przybliżył także temat Akademii Przedsiębiorczości, która jest dostępna nie tylko dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego, ale również dla całej społeczności i dla wszystkich mieszkańców Łodzi. Jest to bezpłatny kurs, który w sposób kompleksowy przybliża działalność sektora biznesu. Studenci dowiadują się, co o działalności gospodarczej mówią szkoleniowcy, czołowi przedstawiciele korporacji oraz influencerzy. Mówił również o projekcie mentorskim dla najzdolniejszych studentów UŁ, w którym Absolwenci VIP odgrywają rolę mentorów – ekspertów dzielących się wiedzą i doświadczeniem, wspierających studentów w znajdywaniu nowych sposobów poszerzania kwalifikacji i wskazują kierunki rozwoju zawodowego, ale i osobistego. 

Ambasador #UniLodz – rekrutacja do trzeciej edycji

Ciekawą inicjatywą jest program Ambasador #UniLodz – skierowany do studentów i doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy chcą brać czynny udział w życiu uczelni i wspierać ją w codziennej komunikacji ze społecznością akademicką. Jego uczestnicy mają szansę na ścisłą współpracę ze specjalistami ds. PR-u, social mediów i event managementu zatrudnianych przez największego, łódzkiego pracodawcę.

Wystartował nabór do projektu Ambasador #UniLodz – inicjatywy kierowanej do ambitnych i zaangażowanych studentów i doktorantów, poszukujących nowych wyzwań, ciekawych praktyk lub dynamicznego rozpoczęcia kariery. Pierwszy etap rekrutacji potrwa do 16 października 2023 r.

Pasja do nauki – nowy cykl na UŁ

Na Uniwersytecie Łódzkim mamy ponad 2000 pracowników naukowych. Jest to nieprzebrana skarbnica wiedzy. Doświadczeni pracownicy wykonują swoją pracę, ale najczęściej nie są znani szerszej publiczności. Stąd pomysł na nowy projekt „Nauka inspiruje”, który rozpoczęliśmy 19 lutego w Dniu Nauki Polskiej. Nasze działania obejmują nie tylko produkcje wideo, ale również teksty popularnonaukowe ukazujące procesy badawcze, ich rezultaty, ale także mówiące o żmudnym, pełnym wyzwań i niepowodzeń charakterze pracy naukowej. Dziś spotykamy się tutaj także, żeby ogłosić otwarcie nowego popularno-naukowego kanału na YouTube, na którym już jest dostępny pierwszy odcinek 

– opowiadał Michał Gruda z Centrum Komunikacji i PR.

Kanał YouTube „Nauka inspiruje" jest nowym źródłem wiedzy, za pośrednictwem którego przekazywać będziemy fascynujące i istotne informacje o świecie. Naukowcy reprezentujący rozmaite dziedziny, opowiedzą o najnowszych badaniach, przedstawią interesujące odkrycia lub wytłumaczą złożone zjawiska w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności. W cyklu „Nauka inspiruje” skupiamy się na wiedzy, która ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie.

 

W pierwszym odcinku poruszamy bardzo ważny i aktualny temat stosunków polsko – ukraińskich. Nasze narody splecione są wspólną historią od wieków. Na przestrzeni dziejów mieliśmy momenty wspólnej chwały, ale również nieobce nam są czarne karty w obopólnych relacjach. W filmie, otwierającym cały projekt, przybliżamy losy Polski i Ukrainy od XIX w. do czasów współczesnych. Naszymi ekspertami są historycy: dr Marcin Szymański i prof. Przemysław Waingertner, którzy w możliwie zwięzły, ale jednocześnie rzeczowy i szczegółowy sposób systematyzują wiedzę o naszych relacjach. Przybliżają mniej znane fakty i postaci, które powinniśmy znać, aby zrozumieć punkty widzenia po obydwu stronach granicy. 

Przyznam szczerze, że z wielką radością przyjąłem tą inicjatywę. Zawsze wychodziłem z założenia, że naszym zadaniem, jako pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego, są właściwie trzy takie główne zadania. Po pierwsze prowadzenie badań, czyli krótko mówiąc staramy się pchać wiedzę do przodu. Po drugie edukacja studentów, czyli przyszłych specjalistów, tych którzy będą wiedzę przekazywać dalej i po trzecie właśnie popularyzacja wiedzy 

– mówił prof. Przemysław Waingertner z Instytutu Historii.

W kolejnych odsłonach cyklu dowiemy się między innymi jak „obserwuje się” ciała niebieskie w kosmosie oddalone od Ziemi o miliardy lat świetlnych. Zaprezentujemy wnioski z badań nad relacjami pomiędzy ludźmi, a sztuczną inteligencją. Opowiemy o nieformalnej zieleni, która otacza nas w miastach – nie tylko przystrzyżone trawniki i zadbane parki są ważne dla naszego dobrego samopoczucia. Na kanale znajdą się również filmy opowiadające o fascynujących odkryciach biologów w niedostępnych rejonach Wenezueli lub na dnie oceanu u wybrzeży Afryki, a to dopiero początek.

Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Centrum Inteligentnych Technologii opowiedziała o kolejnym odcinku:

Jest mi niewątpliwie bardzo miło opowiadać o tym projekcie, który pozwala tak naprawdę pokazać, że nauka i to, co dzieje się w otaczającym nas świecie nie dzieją się w oderwaniu od siebie, a wręcz przeciwnie mają na siebie ogromny wpływ. To o czym opowiadam w trakcie swojego odcinka odnosi się do kwestii związanych z wpływem narzędzi generatywnych sztucznej inteligencji: czy dzisiejsi konsumenci są świadomi tego, że możemy wykorzystywać sztuczną inteligencję, czy możemy wykorzystywać narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji do tego, by tworzyć chociażby komunikaty marketingowe, czy są odporni na potencjalną manipulację, czy będą akceptowali ufali tego typu rekomendacjom i komunikatom? Zachęcam do oglądania

Wszystkie materiały dostępne są na stronie projektu „Nauka inspiruje”.

plakat Nauka inspiruje na śniadaniu prasowym

Eksperci i goście UŁ komentują 

Podczas Śniadania Prasowego UŁ tradycyjnie już byli z nami wybitni eksperci Uniwersytetu Łódzkiego, z dziedzin budzących największe zainteresowanie w ostatnim czasie:

Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy

Idea Śniadań Prasowych zakłada regularne spotkania (zwykle raz w miesiącu) z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni podczas briefingów tematycznych. Ale przede wszystkim to czas na rozmowę, spontaniczną wymianę zdań i dzielenie się pomysłami oraz budowanie sieci wzajemnych kontaktów. 

Fotorelacja ze Śniadania Prasowego UŁ

Tak było na poprzednich Śniadaniach Prasowych UŁ

Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR