Propaganda i media w PRL-owskiej Łodzi – podkast „Łódź poprzez wieki...”

W jaki sposób władza kształtowała postawy obywateli? Kim byli dziennikarze najbardziej zaangażowani w budowanie nowego ustroju? Czym wyróżniał się na tle kraju Łódzki Ośrodek Telewizyjny? Na te i inne pytania odpowiada red. Grzegorz Mnich, dziennikarz, wykładowca i historyk. Nowy odcinek podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie” jest już dostępny na platformach Youtube i Spotify.

 

Przygotowywany przez zakłady pracy odpoczynek robotników odbywał się w Łodzi w niedzielę, pod bacznym okiem organizatorów. Po sześciodniowym tygodniu pracy jeden wolny dzień nie pozwalał jednak w pełni zregenerować sił. Była to propagandowa aktywność władz PRL, oczywiście nie jedyna.

O propagandzie w okresie stalinizmu i PRL opowiada w naszym podkaście Grzegorz Mnich – dziennikarz, wykładowca i historyk. Dużo uwagi poświęca narzuceniu stalinizmu w Polsce, niszczeniu wolności i indywidualności obywateli, różnorodnym formom represji grożących za odstąpienie od jedynie słusznej linii.

Grzegorz Mnich ukazuje szeroki obraz mediów funkcjonujących w kolejnych dekadach Polski Ludowej – poznajemy kulisy kształcenia dziennikarzy, organizację akcji propagandowych oraz wytyczne redakcyjne dla żurnalistów tamtych czasów. W rozmowie nie brakuje odniesień do aktualnej sytuacji mediów i zmian w dziennikarstwie oraz wyzwań i oczekiwań, które przed nimi stoją.