Premiera IV tomu monografii – „Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Od 1945 roku”

Miejsce wydarzenia: Ogrodowa 15, 91 - 065 Łódź Łódź
Czas: 19 lipca 2024 (piątek) 17:00 - 19:30

Przed nami premiera kolejnego, czwartego już, tomu monografii o Łodzi, którego redaktorem jest prof. Krzysztof Lesiakowski. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piatek,19 lipca br. o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego). To niezwykle ważne wydarzenie w kalendarzu każdego łodzianina.

Dzieje Łodzi po II wojnie światowej

Czwarty tom publikacji poświęcony jest dziejom Łodzi po II wojnie światowej, a więc czasom, gdy miasto funkcjonowało w realiach PRL, a następnie w rzeczywistości ukształtowanej w konsekwencji zmian zapoczątkowanych w 1989 roku. Na jego kartach przemiany polityczne splatają się z przeobrażeniami w przestrzeni miasta, sytuacją gospodarczą, a ściślej kondycją łódzkiego przemysłu, rozwojem szeroko rozumianego życia kulturalnego i akademickiego oraz warunkami codziennej egzystencji mieszkańców.

Autorzy poszczególnych rozdziałów ukazują wydarzenia o charakterze węzłowym, w tym te wyróżniające miasto na tle kraju, a także na nowo interpretują znane już fakty.

Szczególną rolę odgrywają kapsuły, które interesującymi szczegółami, m.in. o charakterze biograficznym, dopełniają tekst główny. Nie zabrakło również ciekawych rycin. To książka o Łodzi, która po okresie ekstensywnego gospodarowania w latach 1945–1989 ponownie sięga do swoich korzeni, gdy była „ziemią obiecaną” i w tym kontekście usiłuje zdefiniować kierunki własnego rozwoju w XXI wieku.

Monografia Łodzi IV tom

Program premiery IV tomu

W rozmowie o publikacji udział wezmą:

  • prof. Krzysztof Lesiakowski – historyk zajmujący się przede wszystkim polską XX-wieczną biografistyką, historią PRL i historią Łodzi, pracuje w Instytucie Historii UŁ,
  • prof. Wioletta Kazimierska-Jerzyk – estetyczka i historyczka sztuki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Estetycznego, pracuje w Instytucie Filozofii UŁ, 
  • prof. Piotr Szukalski – demograf i gerontolog, przedmiotem jego badań są przede wszystkim starzenie się ludności i konsekwencje tego procesu, pracuje w Instytucie Socjologii UŁ,
  • dr Ewa Kacprzyk – historyczka, specjalizująca się w życiu codziennym PRL.

Spotkanie poprowadzi dr Grzegorz Mnich – historyk, dziennikarz Radia Eska, pracuje w Społecznej Akademii Nauk.

Monografia Łodzi – historyczne przedsięwzięcie

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta” to wyjątkowy projekt Uniwersytetu Łódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi, realizowany z okazji 600-lecia miasta. Bierze w nim udział ponad sto osób, w tym specjaliści z różnych dyscyplin (historia, historia sztuki, archeologia, etnologia, literaturoznawstwo czy językoznawstwo). Monografia powstaje w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego. Premiery poszczególnych tomów stanowią ważne wydarzenia dla Łodzian. Uczestniczą w nich m.in. mieszkańcy miasta, miłośnicy historii, badacze i przedstawiciele władz.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, zachęcamy wszystkich do uczestnictwa. 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Ogrodowa 15, 91 - 065 Łódź Łódź

Data i godziny wydarzenia: 19 lipca 2024 (piątek) 17:00 - 19:30