Noc Muzeów 18/19 maja na UŁ. Zapraszamy do Pałacu Biedermanna!

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna

W tym roku, w ramach Nocy Muzeów 18/19 maja po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie dla zwiedzających dostępne będą wnętrza Pałacu Biedermanna i okalający go zabytkowy park. Zapraszamy!

Zespół Pałacowo-Parkowy Alfreda Biedermanna w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 1/5, wzniesiony przez rodzinę łódzkich przemysłowców w latach 1910-1912 r., zostanie udostępniony do zwiedzania podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy. Zwiedzający będą mogli obejrzeć park, wnętrza pałacu łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna, w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) i jadalnię (obecnie salę kolebkową).

Dodatkowo na zewnątrz do obejrzenie będzie stróżówka-powozownia (obecnie uniwersytecka Galeria Wozownia 1/5) oraz znajdująca się we wnętrzu pałacu bezcenna kolekcja Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera. 

Zwiedzanie

Pałac będzie można zwiedzać w godz. 17:00–24:00, z przewodnikiem lub bez:  

  • o każdej pełnej godzinie zwiedzanie z przewodnikiem, czas – około 30 minut, j. polski, wejścia o godz. 17.00; 18.00; 19.00; 21.00; 22.00; 23.00 (przerwa 20.00-21.00). Wycieczka z przewodnikiem dostępna po wcześniejszych zapisach: e-mail – palac@uni.lodz.pl od 12 do 16 maja br. (limit miejsc ograniczony – jedna grupa maks. 30 osób) lub w miarę dostępności miejsc o wybranej godzinie. Podczas wycieczki z przewodnikiem będzie można usłyszeć niejedną ciekawą opowieść o rodzinie Biedermannów oraz zwiedzić mieszczące się w pałacu Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego.  
  • pomiędzy wejściami grup z przewodnikiem będzie czas dla gości indywidualnych - zwiedzanie pałacu z wykorzystaniem aplikacji mobilnych (z kodami QR), j. polski, j. angielski. Wejście bez przewodnika nie wymaga zapisów.

Uwaga! Ze względu na zabytkowe podłogi, nie ma możliwości zwiedzania pałacu z wózkami dziecięcymi. Można natomiast bezpłatnie wykonać zdjęcia wnętrz, wyłącznie dla celów prywatnych. Publikowanie zdjęć i nagrań prezentujących wnętrza pałacu wymaga zgody Uniwersytetu Łódzkiego. 

Historia w ruchu: Audio-opowieść o Pałacu Biedermanna

Zwiedzanie Pałacu Biedermanna podczas Nocy Muzeów w tym roku wzbogacone będzie opcją audioprzewodnika. Powstał on w ramach projektu licencjackiego na kierunku produkcja teatralna i organizacja widowisk na Uniwersytecie Łódzkim. Jego autorkami są trzy studentki III roku: Marlena Kostrzewa, Zuzanna Kozicka, Magdalena Krzeszewska. Zrealizowały ten projekt w ramach seminarium dr. Karola Jóźwiaka i przy wsparciu Katarzyny Urbaniak.

W różnych miejscach na terenie Pałacu Biedermanna dostępne będą kody QR, poprzez które każdy będzie mógł wysłuchać krótkich historii rodziny Biedermannów i informacji na temat poszczególnych pomieszczeń pałacowych. Audioprzewodnik opracowany został w dwóch wersjach językowych, po polsku i po angielsku.

„Historia w ruchu: Audio-opowieść o Pałacu Biedermanna” to zbiór 13 nagrań wzbogaconych fotografiami, opowiadających o zespole pałacowo-parkowym Alfreda Biedermanna. Uwzględniają one historię rodziny Biedermannów dawnych właścicieli budynku. Znajdują się tu także filmy opisujące zawartość sal należących do Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego. Dzięki audioprzewodnikowi można zwiedzać Pałac Biedermanna o każdej porze dnia i nocy – również wirtualnie.
 

Wystawa „Archiwum Fotozoficzne Andrzeja Różyckiego” w Pałacu Biedermanna będzie dostępna podczas tegorocznej Nocy Muzeów w godz. 17:00-24:00. Prezentuje ona zarys zasobów Archiwum Fotozoficznego Andrzeja Różyckiego, na który składają się jego prace artystyczne oraz kolekcja, znajdujące się od 2022 w depozycie Uniwersytetu Łódzkiego.  

W swojej twórczości artystycznej Różycki od lat 60. współtworzył kluczowe nurty polskiej sztuki neoawangardowej związane z fotografią, medializmem i konceptualizmem. Równocześnie do pracy artystycznej przez przeszło pięć dekad rozbudowywał swoją wyjątkową kolekcję sztuki naiwnej, kultury wernakularnej, wiejskiej i religijnej. Na wystawie wydobyte zostaną wątki łączące te dwa, pozornie odległe od siebie, obszary działalności Różyckiego, a także wyjaśnione będzie pojęcie fotozoficzności, łączące filozofię, fotografię, ideę światła i mechaniki powstawania obrazu. 

Wstęp jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB