Wernisaż wystawy poświęconej monografii na 600-lecie Łodzi

Uroczysty wernisaż wystawy „Łódź poprzez wieki” odbył się w sobotę w Manufakturze. Inspiracją dla niej była przygotowywana właśnie pomnikowa, pięciotomowa monografia na 600-lecie Łodzi. Ekspozycję można oglądać do 14 sierpnia br.

W wernisażu wzięli udział przedstawiciele uniwersytetu, miasta Łodzi oraz Wydawnictwa UŁ i Archiwum Państwowego, czyli wszystkich instytucji zaangażowanych w tworzenie monografii. Kuratorką wystawy jest Wanda Janakiewicz – absolwentka Instytutu Historii Sztuki UŁ, specjalistka ds. promocji w Wydawnictwie UŁ, a opiekunem merytorycznym wystawy – prof. Jarosław Kita.

Umiejscowiona na rynku Manufaktury (w pobliżu kina) ekspozycja na wielkoformatowych planszach prezentuje różnorodną historię i dziedzictwo Łodzi w ujęciu tematycznym, a nie chronologicznym. Podzielono ją na cztery moduły dotyczące: łódzkich rzek, dzięki którym rozwinął się przemysł, języka łodzian będącego ważnym elementem wielokulturowego dziedzictwa miasta, dynamicznie zmieniającej się struktury społecznej Łodzi oraz kwestii poszukiwania współczesnego centrum miasta, które na skutek rozwoju i przekształceń urbanistyczno-architektonicznych ulegało wielokrotnemu przemieszczeniu.

Plansze wystawy przygotowano z wykorzystaniem materiałów z monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, której pierwszy tom ukaże się za kilka dni. Uroczysta premiera wydawnictwa odbędzie się już 21 lipca w Muzeum Miasta Łodzi.

Głównym celem wystawy jest przybliżenie tej ważnej i wyjątkowej pozycji szerszemu gronu odbiorców. Chcemy w atrakcyjny sposób pokazać dziedzictwo oraz bogatą historię Łodzi, o której opowiada książka, robiąc to z perspektywy powszechnie znanych faktów, ale i poprzez wydobycie na światło dzienne historii i przestrzeni, które są dzisiaj przez wielu zapomniane

– mówi Wanda Janakiewicz, kuratorka wystawy.

Wystawa będzie towarzyszyć premierom kolejnych tomów w różnych miejscach Łodzi (Biblioteka UŁ, MEDIATEKA MeMo, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi).

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Mateusz Kowalski, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.