„Łódź poprzez wieki...” – premiera monografii już w piątek 21 lipca

Miejsce wydarzenia: Ogrodowa 15, 91-065 Lodz
Czas: 21 lipca 2023 (piątek) 17:00 - 19:00

Z okazji 600. urodzin miasta Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego publikuje pierwszy tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Kiedy w 2021 roku świętowaliśmy 598. rocznicę nadania praw miejskich Łodzi, władze miasta oraz Uniwersytetu Łódzkiego wraz z instytucjami partnerskimi podpisały list intencyjny w sprawie opracowania pięciotomowej publikacji poświęconej historii Łodzi. Serdecznie zapraszamy 21 lipca (piątek) o godz. 17.00 na premierę publikacji do Muzeum Miasta Łodzi.

Pierwszy tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” omawia dzieje Łodzi od czasów najdawniejszych do 1820 r., a więc do momentu, gdy była ona jeszcze niewielkim miasteczkiem rolniczym.

Opisana w nim została również przeszłość osad, które kiedyś stanowiły odrębne wioski, a obecnie znajdują się w granicach miasta. Dziś przypominają o nich jedynie nazwy poszczególnych części miasta, osiedli czy ulic. Autorzy, którzy wykorzystali wiele nieprzebadanych dotąd źródeł, nie tylko porządkują dotychczasowe ustalenia badaczy, ale również odkrywają przed Czytelnikiem wiele nowych faktów.

Ta publikacja pozwala poznać przeszłość administracyjną i gospodarczą miasta, ukazuje życie codzienne jego mieszkańców w okresie staropolskim i przednowoczesnym. Tekst główny uzupełniają kapsuły zawierające fragmenty wartościowych źródeł, biogramy i ciekawostki oraz ilustracje. To książka o Łodzi, nim stała się ona „ziemią obiecaną”.

Prof. Jarosław Kita z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego dla Polskiej Agencji Prasowej:

Monografia zawiera mnóstwo nowych ustaleń. Pamiętajmy, że od pierwszych badań nad okresem starej Łodzi, tzw. rolniczej, minęło kilka dekad. Przez ten czas nauka posunęła się od przodu; mamy dostęp do nowych dokumentów, często pojawiają się nieco inne interpretacje tekstów już znanych i wiedza na temat Łodzi sprzed 1820 roku jest obecnie znacznie szersza".

Gośćmi spotkania będą prof. ­­Tadeusz Grabarczyk  (redaktor tego tomu) oraz prof. Jarosław Kita (redaktor serii).

Spotkanie poprowadzi znany łódzki krajoznawca Ryszard Bonisławski.

Spotkanie odbędzie się w Sali Lustrzanej. 

Wydarzeniu towarzyszy wystawa inspirowana monografią, otwarta w minioną sobotę na rynku Manufaktury.

Kolejny tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” ukaże się jesienią. W projekt zaangażowanych jest ponad stu specjalistów z różnych dziedzin wiedzy, m.in. historii, archeologii, etnologii, historii sztuki i filologii. To pierwsza pełna historia Łodzi od czasów najdawniejszych aż po współczesność.

O monografii mówilismy podczas Śniadania Prasowego UŁ

Partnerami projektu są:
Uniwersytet Łódzki
Biblioteka Miejska w Łodzi
Archiwum Państwowe w Łodzi
Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Muzeum Miasta Łodzi 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Ogrodowa 15, 91-065 Lodz

Data i godziny wydarzenia: 21 lipca 2023 (piątek) 17:00 - 19:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB