Łódź Akademicka razem na Salonach Maturzystów 2023

Po raz pierwszy w historii na pięciu edycjach targów edukacyjnych Salon Maturzystów pojawi się wspólne stoisko Miasta Łodzi oraz trzech wiodących łódzkich uczelni publicznych: Uniwersytetu Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Politechniki Łódzkiej. Zostanie na nim zaprezentowana kompleksowa oferta Łodzi Akademickiej pod hasłem „Study in Łódź”. Władze uczelni i miasta poinformowały o tym na konferencji prasowej pod Pomnikiem Jednorożca.

Wspólne stoisko jak Stajnia Jednorożców

Łódzkie stoisko będzie nawiązywało w swej formie do kojarzonego z miastem przystanku w centrum zwanym „Stajnią Jednorożców”. Przedstawiciele uczelni i Miasta będą zachęcali do studiowania w Łodzi, przybliżając uczestnikom targów bogatą ofertę edukacyjną, kulturalną, turystyczną i gospodarczą Miasta. Zaprezentowany zostanie również unikatowy w skali kraju program „Młodzi w Łodzi”, poprzez który miasto i uczelnie zachęcają młodych ludzi do wiązania przyszłości z Łodzią oraz wspierają rozwój kariery zawodowej łódzkich studentów, a lokalnym firmom zapewniają wysoko kwalifikowane kadry. O tym, że Łódź to przyjazne i fajne miasto, w którym warto studiować, żyć i pracować będziemy przekonywać młodych podczas Salonów w pięciu największych ośrodkach akademickich w kraju: 

  • Lublin – 5-6 września (Katolicki Uniwersytet Lubelski) 
  • Wrocław – 12-13 września (Politechnika Wrocławska) 
  • Warszawa – 14-15 września (Politechnika Warszawska) 
  • Łódź – 21-22 września (Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania) 
  • Poznań – 26-27 września (Politechnika Poznańska) 

W ten sposób władze Łodzi i trzech największych łódzkich uczelni chcą wspólnie budować tożsamość naszego miasta - poprzez tworzenie wysokiej jakości społeczności akademickiej, a w przyszłości mieszkańców Łodzi. Pokazując różnorodność, interdyscyplinarność i otwartość, a także podejmując wspólne inicjatywy, takie jak obecność Miasta z kluczowymi uczelniami pod przysłowiowym „jednym dachem” na największym promocyjnym wydarzeniu edukacyjnym w Polsce, organizatorzy projektu „Study in Łódź” pragną zwiększyć potencjał Łodzi jako miasta akademickiego, wyróżniającego się na tle innych ośrodków. 

Mówią rektorzy łódzkich uczelni i władze miasta:


Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego:

Uniwersytet Łódzki to ponad 25 tysięcy studentów i ponad 200 kierunków studiów, prowadzonych przez znakomitych naukowców i dydaktyków, w nowoczesnych, świetnie wyposażonych obiektach uczelnianych. To nieograniczone możliwości współpracy dydaktycznej i badawczej z uniwersytetami europejskiej sieci UNIC, w skład której wchodzi nasza uczelnia. Dlatego dziś z satysfakcją mogę zapewnić, że jako Uniwersytet Łódzki na wspólnym, łódzkim stoisku, przedstawimy uczniom odwiedzającym Salony Maturzystów wyjątkowo atrakcyjną propozycję studiów. Studiujcie w Łodzi!

Prof. dr hab. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej:

Łódź ma niezwykle bogatą historię, kulturę i dziedzictwo przemysłowe, które jest ważnym składnikiem tożsamości naszego regionu. Politechnika Łódzka od 78 lat współtworzy wizerunek miasta, kształcąc wysokiej klasy inżynierów i specjalistów poszukiwanych na rynku pracy. Wspólne stoisko miasta i uczelni pomoże uświadomić młodym ludziom, jak szerokie perspektywy otwiera przed nimi studiowanie w Łodzi.

Prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak, prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:

Prawie 50 tys. studentów uczelni publicznych w Łodzi nie może się mylić. Łódź była, jest i będzie miastem akademickim. Mamy bardzo szeroką ofertę dla kandydatów, a łódzkie uczelnie oferują doskonałe warunki studiowania – nowoczesne akademiki, multimedialne sale wykładowe, doskonałą kadrę. A wszystkich, którzy swoją przyszłość wiążą z naukami medycznymi lub naukami o zdrowiu zapraszam do Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi:

Jestem niezwykle zadowolony z faktu, że dzięki udanej współpracy Urzędu Miasta z łódzkimi uczelniami możliwa stała się nasza wspólna obecność na największym wydarzeniu edukacyjnym w Polsce. Wierzę, że ta inicjatywa skutecznie zwiększy potencjał Łodzi jako miasta akademickiego i przyciągnie do studiowania w Łodzi młodych ludzi z całej Polski. Serdecznie dziękuję naszym niezawodnym uczelniom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach do udziału w Salonach Maturzystów oraz wieloletnią owocną współpracę przy budowaniu silnej marki Łodzi Akademickiej.

Salony Maturzystów 2023

Targi edukacyjne Salony Maturzystów, organizowane w czternastu największych ośrodkach akademickich w Polsce przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, od 17 już lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W każdym Salonie uczestniczy od 3 do 5 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych, a wśród wystawców są wszystkie wiodące uczelnie w kraju.  To wydarzenia, podczas których matura „spotyka się” ze studiami. 

Wrzesień, który nieodłącznie kojarzy się ze szkołą, jest idealnym momentem na zorganizowanie kampanii Salon Maturzystów Perspektywy 2023, także dlatego, że do końca tego miesiąca uczniowie ostatnich klas szkół średnich mają czas na złożenie deklaracji maturalnych. To z myślą o tej pierwszej poważnej decyzji związanej z maturą organizatorzy Salonów zaplanowali m.in. spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (matura w odmienionej formule, wspólnej dla absolwentów liceów i techników), ze znakomitymi nauczycielami-praktykami, z nauczycielami akademickimi oraz pracownikami działów rekrutacji i studentami, a także z ekspertami rynku pracy.

Materiał: UMŁ, UŁ, PŁ, UMed
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (CKiPR UŁ)