„Jak to, na trzeźwo?” – Uniwersytet Łódzki x Ravekjavik

Panel dyskusyjny „Jak to, na trzeźwo? ” jest wydarzeniem towarzyszącym ósmej edycji Ravekjaviku – festiwalu muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych. Jako partnerzy tego przedsięwzięcia włączyliśmy się w organizację części dziennej i weźmiemy udział w dyskusji na temat skutków używania i nadużywania alkoholu. W panelu pojawi się między innymi nasz badacz, dr Patryk Stecz z Instytutu Psychologii UŁ.

 

Uniwersytet Łódzki rozpoczął współpracę z Festiwalem Ravekjavik przy ubiegłorocznej edycji wydarzenia. To przedsięwzięcie kulturalne i zaangażowane społecznie, które wykracza poza zwykłą formułę festiwalu muzycznego. Festiwal popularyzuje sztukę, porusza tematy ważne, których nie można przemilczać. Promuje również postindustrialne dziedzictwo miasta, co nam, uczelni członkowskiej sojuszu UNIC (Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej) jest bardzo bliskie. 

„Jak to, na trzeźwo?” – panel dyskusyjny 

W ramach części dziennej (bezpłatnej) festiwalu w sobotę 15 czerwca o godz. 17.30 przy ulicy Niciarnianej 52 organizujemy dyskusję pod tytułem „Jak to, na trzeźwo? – czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o alkoholu, ale nie chciało Wam się przeczytać badań”. Podczas wydarzenia będzie moznać poruszające historie znanych osób, które podjęły walkę z nałogiem. W swobodnej atmosferze festiwalu, bez moralizatorskiego tonu, będą one starały się przybliżyć młodym ludziom problematykę uzależnienia. 

Z rozmowy będzie można dowiedzieć się więcej o:

 • używaniu, nadużywaniu i uzależnieniu od alkoholu
 • kiedy warto zapytać o pomoc
 • jak wygląda życie w trakcie terapii i po terapii uzależnień
 • kto i jak pije, i czy pijemy więcej czy mniej.

W panelu udział wezmą:

 • dr Patryk Stecz – psycholog kliniczny, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Psychopatologii. Od ponad 15 lat udziela pomocy psychologicznej. Jest autorem około 40 publikacji naukowych z zakresu między innymi psychologii klinicznej i zdrowia, psychologii pozytywnej, profilaktyki samobójstw oraz uzależnień behawioralnych (gry i Internet). Jest promotorem i recenzent prac z problematyki między innymi uzależnienia od alkoholu, wychowywania się w rodzinie alkoholowej i współuzależnienia.
   
 • Michał Kutek – człowiek o prawniczej przeszłości, który od lat prowokuje publiczność do myślenia. Jest popularnym stand-up'erem, który nie ucieka od trudnych tematów. Jeden z jego występów nosi tytuł „Ze mną się nie napijesz?”.
   
 • Maja Ruszpel – dziennikarka, pedagożka, prelegentka i wykładowczyni. Prowadzi cykl audycji radiowych poświęcony najnowszym osiągnięciom naukowym na temat uzależnień. Jest autorką i prowadzącą podcast o uzależnieniach „O hazardzie i innych nałogach”. Od 2017 roku jest opiekunką merytoryczna cyklu reportaży o uzależnieniach, realizowanego we współpracy z Instytutem Reportażu.
   
 • Aleksandra Kubiak-Salska – certyfikowana specjalistka terapii uzależnień. Zawodowo związana jest z Poradnią Profilaktyki Leczenia i Terapii Uzależnień w Łodzi. Zajmuje się indywidualną pracą z młodzieżą i dorosłymi uzależnionymi i współuzależnionymi oraz rodzinami dzieci i młodzieży problemowo korzystających z technologii cyfrowych. Działa również w Łódzkiej Fundacji Trampolina, w której prowadzi grupy wsparcia dla rodziców nastolatków.

Panel poprowadzi dr Bartosz Kałużny z Uniwersytetu Łódzkiego – amerykanista, fotograf, na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się komunikacją wydarzeń z obszaru art&science. Jest autorem wystawianej podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu wystawy DYWERS, której celem jest zwiększanie świadomości na temat różnorodności społecznej.
 

 • Miejsce: Niciarniana 52, dawne magazyny tekstylne 
 • Data: 15 czerwca 2024 roku, godz. 17.30-18.30.

 

Materiał, grafiki: Festiwal Ravekjavik
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 15 czerwca 2024 (sobota) 17:30 - 18:30