II Międzyszkolny Turniej Debat Oksfordzkich za nami!

Pod koniec stycznia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego odbył się finał II Turnieju Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Łódzkiego i Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi. Podczas otwarcia wydarzenia zgromadzonych powitali prof. Maciej Kokoszko, dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego, Agata Kobylińska, pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. dzieci i młodzieży oraz prof. Janusz Maciaszek, dyrektor Instytutu Filozofii i wielokrotny sędzia w turnieju debat oksfordzkich.

dziekan na turniaju debat

 

Debaty oksfordzkie to fenomen, którego historia nierozerwalnie związana jest z Uniwersytetem Oxfordzkim. W ubiegłym roku minęło 200 lat od powstania Oxford Union, jednego z najsłynniejszych stowarzyszeń studenckich działających przy Uniwersytecie, którego celem było przede wszystkim promowanie wolności słowa. Szybko stało się ono miejscem, w którym pierwsze kroki w słownych zapasach zaczęli stawiać przyszli najwybitniejsi politycy Wielkiej Brytanii, tacy jak Gladstone czy Curzon, ale wśród uczestników debat można znaleźć także przyszłych wybitnych twórców kultury.

Tematykę debat przybliża prof. Marek Gensler – jeden z sędziów w Turnieju

uczestnicy

Przebieg Turnieju

W dwóch debatach półfinałowych zmierzyli się ze sobą uczniowie:

  1. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi vs XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodz
  2. Akademickie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Prof. Zbigniewa Religi w Kutnie vs XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi.

Tezą nad jaką pochyliły się obie drużyny była: Klauzula sumienia powinna zostać zniesiona.

rozgrywki

półfinał


Debatę o trzecie miejsce zwyciężyła reprezentacje debiutującego XIII LO, wygrywając punktacją 3:2 jako propozycja do tezy Należy przeciwdziałać zjawisku komercjalizacji historii II Wojny Światowej.

rozgrywki

Nasza drużyna debiutowała na turnieju, co wiązało się dla nas ze sporym stresem. Jak się jednak okazało był on całkowicie niepotrzebny, ponieważ debaty okazały się rozwijającym i przede wszystkim bardzo przyjemnym doświadczeniem. Zajęcie trzeciego miejsca sprawiło, że całą czwórką czekamy na kolejne turnieje. Z pewnością przyjemna atmosfera, która panowała zarówno podczas debatowania jak i w przerwach zachęciła nas do brania udziału w kolejnych oraz do zaangażowania naszą szkołę w działalność związaną właśnie z debatami

– wyjaśniają uczestniczki z XIII LO w Łodzi.

wręczenie dyplomów

 

Finał turneiju skupił się wokół tezy sponsorskiej Rozwój technologii AI niesie dla humanistyki więcej szans niż zagrożeń. Po bardzo wyrównanej walce, punktacją 3:2 zwyciężyło Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Prof. Zbigniewa Religi w Kutnie pokonując reprezentację XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi.

półfinał

wręczenie czeków

Uczestnictwo w finale debaty oksfordzkiej, na Uniwersytecie Łódzkim, w roli sędziego było dla mnie niezwykłym wydarzeniem - nie tylko intelektualnym wyzwaniem, ale także niezapomnianym doświadczeniem społecznym. Czułem się odpowiedzialny za ocenę argumentów i umiejętności debatujących. Wymagało to precyzyjnego słuchania, analizy oraz szybkiego myślenia, aby dokładnie ocenić jakość prezentowanych argumentów. Widząc zaangażowanie i pasję młodych debatujących, zyskałem ogromną inspirację oraz możliwość ujrzenia świata ich oczami, zwłaszcza w temacie tak mi bliskim jak najnowocześniejsze technologie. W imieniu ABSL oraz Nordea wysyłam wyrazy podziwu dla organizatorów za perfekcyjne przygotowanie wydarzenia a dla uczestników dalszych sukcesów oraz nieustannego rozwoju na polu, jakże nam wszystkim potrzebnego, konstruktywnego dialogu

– swoje doświadczenia opisuje Rafał Jaksa (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, NODREA), sędzia deabty finalowej, przedstawiciel patrnera Turnieju.

 

zwycięzcy turnieju

Zwycięskie zespoły otrzymały nagrodę pieniężną przeznaczoną na wsparcie działalności koła naukowego, ufundowaną przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL


1.    Miejsce Akademickie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Prof. Zbigniewa Religi w Kutnie – 2500 zł
2.    XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi – 1500 zł
3.    XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi – 1000 zł
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali drobne upominki rzeczowe ufundowane przez Uniwersytet Łódzki oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Promowanie zdolności retorycznych, argumentacji i kultury słowa oraz szacunku dla oponenta jest niezwykle ważne, szczególnie w naszych czasach, w których debaty coraz częściej zagłuszane są przez wrzask. Nawiązując do wspaniałej tradycji najstarszej angielskiej uczelni Uniwersytet Łódzki ma nadzieję przyczynić się, z pomocą organizowanych od ponad dekady debat oksfordzkich, do wychowania ludzi, którzy w oponencie widzą nie wroga, ale partnera w walce o wolność słowa.
Tegoroczna debata nie zawiodła tej nadziei. Uczestnicy byli dobrze przygotowani nie tylko formalnie, skrupulatnie przestrzegając zasad debaty, ale i merytorycznie, umiejętnie dobierając argumenty własne i punktując słabsze miejsca w argumentacji przeciwników. Jako członek jury jednej z debat byłem prawdziwie zbudowany jej poziomem. Może dane było mi słuchać przyszłego polskiego Gladstone’a?

– tak turniej opisuje Marek Gensler, z INSTYTUT FILOZOFII UŁ (lodz.pl)

prof Marek Gensler

Sukces medialny tego wydarzenia zasługuje na uznanie. Streaming na żywo cieszył się ogromnym zainteresowaniem, liczba niemalże 700 wyświetleń i prawie 195 godzin oglądania na żywo na kanale YouTube, to imponujące wartości, które świadczą o popularności wydarzenia. Otrzymaliśmy także niemałą ilość opinii w ramach ankiet online, od widzów, co dodatkowo potwierdza sukces naszego przedsięwzięcia. Było to blisko 400 odpowiedzi wskazujących na zwycięzców poszczególnych debat. Samo wydarzenie spotkało się również z entuzjazmem przybyłych dziennikarzy, którzy wyrazili zainteresowanie relacjonowaniem tego typu imprez w przyszłości, oraz uznanie dla samej inicjatywy. Cieszy nas, ta widoczność, bowiem przekłada się to wymiernie na budowanie pozytywnego wizerunku uczelni oraz kształtowanie świadomości społecznej

– podsumowuje tegoroczną edycję Ronald Wójcik – organizator wydarzenia.

 

Pełną fotorelację z wydarzenia można znaleźć na Flickr: ­Finał II Turnieju Debat Oksfordzkich UŁ i MRM | Flickr

Relacja z finału w Radiu Łódź


Dziękujemy jeszcze raz wszystkim zaangażowanym w tegoroczną edycję turnieju, za wasze wysiłki i wkład w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Wasza praca ma ogromne znaczenie.

 

Redakcja: mgr Ronald Wójcik ­(WYDZIAŁ FILOZOFICZNO-HISTORYCZNY (lodz.pl) 

Zdjęcia: Mateusz Kowalski (WYDZIAŁ FILOZOFICZNO-HISTORYCZNY (lodz.pl)