Humanizacja architektury – po co człowiek architekturze a architektura człowiekowi? Wykład Marii Nowakowskiej

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Czas: 31 sierpnia 2023 (czwartek) 18:00 - 19:30

Czy istnieje jakościowa różnica między gniazdem, ulem a naszym domem? Czy czas, gdy człowiek zaczął zamieszkiwać świat pokrywa się z momentem, gdy zaczął budować? Czy architekturę popycha do przodu tylko wizja architekta i postęp inżynieryjny? Po odpowiedzi zapraszamy na wykład Marii Nowakowskiej, który odbędzie się podczas finisażu wystawy fotograficznej artystki. Wydarzenie odbędzie się w czwartek (31 sierpnia) o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 (ul. M. Skłodowskiej-Curie 11).

Rozwój cywilizacji człowieka był i jest powiązany z praktykami zamieszkania ludzkości. Malowidła naskalne wskazywały pory polowań, czas rozrodu zwierząt, towarzyszyły rytuałom. Pojawienie się rolnictwa wiązało się z koniecznością tworzenia spichlerzy i zawiązania się stałego osadnictwa. Pokonanie każdego kolejnego progu rozwojowego w naszej historii przekładało się na sposób naszego bycia w świecie.

Czym więc wyróżnia się budownictwo XX wieku, w którym wszyscy kiedyś mieszkaliśmy lub nadal mieszkamy? Czemu to właśnie w tym stuleciu pojawia się hasło „humanizacji architektury”? Jakie refleksje płyną z tego dla naszych codziennych praktyk? Premierowy wykład przybliża tematykę doktoratu Marii Nowakowskiej, opracowywanego pod kierunkiem dr hab. Wioletty Kazimierskiej-Jerzyk.

Wykład odbędzie się podczas finisażu wystawy, o której pisaliśmy w innej aktualności. Wydarzenie jest częścią IV edycji Festiwalu DetalFest, którego Uniwersytet Łódzki jest partnerem.

zdjęcie obiektu architektonicznego

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 31 sierpnia 2023 (czwartek) 18:00 - 19:30

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB