Jutro rusza Festiwal Łódź Czterech Kultur 2023 – Tożsamość

Koncerty, spektakle, wystawy, spacery, spotkania, piknik, projekcje filmowe – w sumie ponad 40 wydarzeń znajdzie się w tegorocznym programie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbywać się będzie pomiędzy 8 a 17 września 2023 r. w kilkunastu lokalizacjach w Łodzi.

grafika festiwalu z nazwą i datami

Festiwal Łódź Czterech Kultur to coroczne święto kultury miejskiej, które od ponad dwóch dekad skupia artystów różnych dziedzin sztuki z całego świata. Podczas Festiwalu Łódź stanie się sercem działań artystycznych, ale także punktem wyjścia do rozmowy o współczesnym świecie. Tegoroczna – 22. edycja FŁ4K – odbędzie się pod hasłem: Tożsamość. 

Festiwal Łódź Czterech Kultur bezpośrednio nawiązuje do czasu, gdy Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie tworzyli wielkość przemysłowej Łodzi. Na tej wielokulturowości budowana była tożsamość mieszkańców miasta w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. A jak jest dzisiaj? 600-lecie Łodzi to dobry moment, by spojrzeć wstecz i zaprosić widzów Festiwalu do refleksji nad tym, co naprawdę kryje się w micie „Czterech Kultur” i jak rezonuje on ze współczesnością. Kim jesteśmy my, łodzianie, dziś? Czy „Cztery Kultury” związane z narodowością wciąż nas określają? Gdzie szukać naszych korzeni? Festiwal to także okazja, by wsłuchać się w historie mieszkańców i artystów, które składają się na ich indywidualne tożsamości, a także na obraz dzisiejszej Łodzi i szerzej – świata. 

Więcej informacji i pełen program Festiwalu Czterech Kultur na stronie wydarzenia.

Materiał: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ