Etnografia w archeologii współczesności

Wierzymy w interdyscyplinarność i ją praktykujemy!

W środę (3 kwietnia) dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz i dr Sebastian Latocha poprowadzili w Muzeum Katyńskim w Warszawie wykład i warsztaty zatytułowane „Czym są badania etnograficzne w praktyce archeologii współczesności?”.

Był to jeden z punktów programu wydarzenia „Archeologia współczesności. Exemplum archeologii katyńskiej” zorganizowanego przez Bronioznawcze Koło Naukowe Studentów Archeologii UŁ „Szare Banderia”, Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Katyńskie. W spotkaniu wzięli udział studenci archeologii i historii z ośrodków akademickich w Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Toruniu i Warszawy.

Uczestnicy dowiedzieli m.in. co jest źródłem wiedzy dla etnografa? w jaki sposób etnograf bada przeszłość? dlaczego etnografa interesuje to, co i jak ludzie pamiętają i postpamiętają? co różni prawdę historyczną od prawdy narracyjnej? i dlaczego rzeczy mogą być medium pamięci?

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach interdyscyplinarnego grantu badawczego „Leksykon Archeologii Katyńskiej (1990–2015)”*, w którym dr A. Krupa-Ławrynowicz i dr S. Latocha są jednymi z wykonawców.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.archeologia.uni.lodz.pl/aktualnosci/szczegoly/warsztaty-z-archeologii-wspolczesnosci

 

* Praca naukowa dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu realizowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki”; nr projektu 11H 20 02 48 88.

fot. A. Golińska