Dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ członkiem interdyscyplinarnego projektu badawczego!

Projekt badawczy "Życie codzienne przemysłowego miasta w świetle felietonów prasy łódzkiej z lat 1863-1918" jest realizowany przez Uniwersytet Łódzki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, moduł Dziedzictwo Narodowe. Jego łączny budżet to 678 551 zł.

Zespół badawczy

Zespół badawczy projektu "Życie codzienne przemysłowego miasta w świetle felietonów prasy łódzkiej z lat 1863-1918"

Kierownikiem projektu jest dr hab. Monika Kucner, prof. UŁ z Wydziału Filologicznego, a w gronie wykonawców znaleźli się przedstawiciele różnych dyscyplin badających dziedzictwo wielokulturowej Łodzi. Wydział Filozoficzno-Historyczny reprezentuje w nim historyk dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ, dla którego jest to powrót do badawczych korzeni.

Zajmowałem się łódzką prasą codzienną już na etapie doktoratu, który poświęcony był "Gońcowi Łódzkiemu", "Kurierowi Łódzkiemu" i "Nowemu Kurierowi Łódzkiemu" - mówi Śmiechowski, który dodaje, że "publikowane na łamach łódzkiej prasy w XIX i u progu XX wieku felietony w językach jidysz, niemieckim, polskim i rosyjskim stanowią nieocenione źródło ukazujące życie Łodzi czasów "Ziemi obiecanej", problemy rozwojowe miasta, rozterki jego mieszkańców, to, czym żyli łodzianie. Ich lektura pozwala na weryfikację wielu stereotypów o Łodzi, ale i na potwierdzenie wielu informacji, które funkcjonowały dotąd w sferze domysłów.

 dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ

Projekt będzie realizowany w latach 2024-2029. Przewidziano, że jego owocem będzie czterotomowa antologia łódzkiej felietonistyki, która z pewnością zainteresuje przyszłe pokolenia badaczek i badaczy, a także wszystkich zainteresowanych historią miasta.

Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi!

Tekst:  dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ

Redakcja: Mateusz Kowalski (WFH UŁ)