Żyj zacnie! Wystawa w BUŁ z okazji 12. Polskiego Zjazdu Filozoficznego

Miejsce wydarzenia: Matejki 32/38, Łódź
Czas: 11 września 2023 (poniedziałek) 00:00 - 16 września 2023 (sobota) 00:00

Wystawę poświęconą pismom i dokumentom związanym z pierwszym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeuszem Kotarbińskim oglądać będzie można od 11 do 16 września w gmachu Biblioteki UŁ.

Rękopisy listów Tadeusza Kotarbińskiego.

Zapraszamy na wystawę „Żyj zacnie! Profesor Tadeusz Kotarbiński w świetle dokumentów rękopiśmiennych i archiwalnych ze zbiorów Biblioteki UŁ oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ” przygotowaną w ramach 12. Polskiego Zjazdu Filozoficznego UŁ 2023

Na wystawie znajdą się dokumenty prywatne i urzędowe związane z osobą pierwszego rektora UŁ, profesora Tadeusza Kotarbińskiego: archiwalia z pierwszych lat działalności UŁ, korespondencja dotycząca spraw akademickich, listy prywatne, a także fotografie. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Sekcji Rękopisów BUŁ oraz z archiwum Wydziału Prawa i Administracji UŁ. 

Tytuł wystawy jest nawiązaniem do tytułu jednej z książek profesora Tadeusza Kotarbińskiego „Żyć zacnie”. Przywołanie tego nieco archaicznie już dzisiaj brzmiącego słowa ma za zadanie podkreślenie naczelnej myśli oraz zasad etycznych, jakimi kierował się Tadeusz Kotarbiński w życiu prywatnym i zawodowym. Głównym celem ekspozycji jest pokazanie sylwetki Profesora nie tylko jako naukowca i rektora, ale przede wszystkim jako człowieka głęboko wrażliwego i empatycznego, zacnego, czyli godnego szacunku i zaufania. Zaprezentowane dokumenty będą dla odwiedzających wystawę okazją do spotkania z Profesorem Tadeuszem Kotarbińskim w przestrzeni powstałej z jego szlachetnej myśli i pięknego słowa. 

Wystawę będzie można oglądać na parterze nowego gmachu Biblioteki UŁ.

Tekst: Maria Strzelecka

 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Matejki 32/38, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 11 września 2023 (poniedziałek) 00:00 - 16 września 2023 (sobota) 00:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB