Łódź Poprzez Wieki – wystawa i wernisaż

Miejsce wydarzenia: Drewnowska 58, Łódź
Czas: 15 lipca 2023 (sobota) 11:00 - 14 sierpnia 2023 (poniedziałek) 23:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Łódź Poprzez Wieki”, który odbędzie się w sobotę 15 lipca o godz. 11.00 na rynku Manufaktury. Wystawę można oglądać do 14 sierpnia.

Wystawa inspirowana jest treścią 5-tomowej monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” – najważniejszego wydawnictwa towarzyszącemu obchodom 600-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich.

Jak zauważa Wanda Janakiewicz, kuratorka wystawy:

Głównym celem wystawy jest przybliżenie tej ważnej i wyjątkowej pozycji książkowej szerszemu gronu odbiorców. W ramach tej inicjatywy chcemy w atrakcyjny sposób pokazać dziedzictwo oraz bogatą historię Łodzi, o której opowiada książka, robiąc to z perspektywy zarówno powszechnie znanych faktów, jak i poprzez wydobycie na światło dzienne historii i przestrzeni, które są dzisiaj przez wielu zapomniane.

Różnorodna historia i dziedzictwo Łodzi jest punktem wyjścia dla narracji wystawy, która zamiast klasycznego układu chronologicznego oparta jest na czterech modułach tematycznych.

Pierwszy moduł poświęcony jest rzekom, które nadały bieg historii Łodzi. Historię łódzkich rzek opowiadamy począwszy od średniowiecznej lokacji miasta w obszarze sieci rzecznej, przez powstanie młynów wodnych, rozwój przemysłu, budowę wodociągów i ukrycie rzek w kanałach, po obecne próby odkrywania rzek na nowo.

Kolejny moduł poświęcamy językowi, który jest elementarnym składnikiem wielokulturowego dziedzictwa miasta. Historię języka opowiadamy począwszy najstarszych śladów języka łodzian, przez fenomen wielokulturowości i wielonarodowości, liternictwo i typografię awangardowych artystów związanych z Łodzią, aż po ideę gwary łódzkiej oraz łodzianizmy, które towarzyszą nam do dzisiaj.

Trzeci moduł mówi o człowieku – opowiada o różnych warstwach społeczeństwa łódzkiego i pokazuje zmiany zachodzące w przekroju społecznym poprzez wieki. Czwarty moduł natomiast poświęcony jest idei miejsca rozumianego jako centrum. Punktem wyjścia jest tu poszukiwanie współczesnego centrum Łodzi, które w wyniku przekształceń architektonicznych uległo wielokrotnemu przemieszczeniu. Obecnie nawet mieszkańcy Łodzi centrum miasta sytuują w różnych miejscach wskazując np. Stary Rynek, Manufakturę, Plac Wolności, Plac Dąbrowskiego czy ulicę Piotrkowską.

Marcin Frątczak, kierownik Działu Promocji Wydawnictwa UŁ :

Wystawę przygotowaliśmy razem z Archiwum Państwowym w Łodzi. To kolejna nasza inicjatywa dla łodzian realizowana z okazji 600- lecia Łodzi. Obok przygotowywanej na jubileusz monografii Łodzi zrealizowaliśmy podkast inspirowany książką Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie. Rozmowy z naszymi autorami prowadzi w nim Justyna Tomaszewska – miłośniczka Łodzi i przewodniczka po jej zakamarkach, a jej gośćmi są autorki i autorzy pięciotomowej publikacji "Łódź poprzez wieki. Historia miasta".

Podkast dostępny jest w popularnych serwisach: Spotify oraz w Youtube.

Wystawa będzie towarzyszyć premierom kolejnych tomów w różnych miejscach na mapie Łodzi (Biblioteka UŁ, MEDIATEKA MeMo, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi).

Kuratorką wystawy jest Wanda Janakiewicz – absolwentka Instytutu Historii Sztuki UŁ, specjalistka ds. promocji w Wydawnictwie UŁ, opiekunem merytorycznym wystawy – prof. Jarosław Kita, redaktor monografii.  Za projekt graficzny odpowiada łódzkie Studio Polkadot –  Aleksandra Woźniak i Hanna Niemierowicz.

Materiał: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Drewnowska 58, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 15 lipca 2023 (sobota) 11:00 - 14 sierpnia 2023 (poniedziałek) 23:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB