Słowo architekta – spotkanie z Błażejem Ciarkowskim

Miejsce wydarzenia: Moniuszki 5, Łódź

Zapraszamy na spotkanie z Błażejem Ciarkowskim wokół jego nowej książki „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego). Wydarzenie odbędzie się 17 października (wtorek) o godz. 17.00 w Bibliotece MEMO (ul. Moniuszki 5).

Czy zastanawialiście się kiedyś o czym (nie)mówią architekci? Na to, a także wiele innych pytań, odpowiada książka Błażeja Ciarkowskiego „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej”. Autor postanowił wsłuchać się w głosy wybitnych architektów działających w latach 1945–1989.

To kilkadziesiąt wywiadów, setki anegdot, różne stanowiska i wybory, osobiste narracje oraz wspomnienia architektek i architektów, z których Błażej Ciarkowski utkał fascynujący i równie precyzyjny, co niejednoznaczny „obraz pobitego przodka”, czyli trudnego dziedzictwa architektury PRL-u i jej późniejszej recepcji.

Spotkanie z autorem poprowadzi Natalia Królikowska.

Błażej Ciarkowski – architekt i historyk architektury. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UŁ. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej i światowej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego. Dwukrotny laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor książek oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych (m.in. „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u”, „Miastoprojektanci: łódzcy architekci w czasach PRL-u”).

Natalia Królikowska – łodzianka, dra nauk humanistycznych, krytyczka literacka, animatorka kultury i promotorka czytelnictwa.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Moniuszki 5, Łódź

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB