Czwarty odcinek podkastu „Łódź poprzez wieki”

Dlaczego w Łodzi wytwarzano najlepsze wozy? Kiedy powstały Bałuty? Co z ziemią łódzką miał wspólnego Maćko z Bogdańca? Zachęcamy do wysłuchania czwartego odcinka podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”.

Choć prawa miejskie Łódź uzyskała w 1423 roku, to jeszcze przez długi czas w regionie prym wiodły ośrodki takiej jak Łęczyca, Wolbórz, Zgierz czy Pabianice. To tam zmierzali średniowieczni oficjele, a my w tym czasie byliśmy przystankiem dla dziejowych zdarzeń. Być może dzięki temu Łódź była spokojnym miejscem do życia.

W czwartym odcinku podkastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie” prof. Jan Szymczak opowiada o Łodzi średniowiecznej, jej funkcjonowaniu w cieniu wielkich konfliktów zbrojnych i w relacjach z ościennymi miastami. Wspomina o zajęciach wykonywanych przez rzemieślników z regionu łódzkiego oraz o mającym długie tradycje żywiołowym pożyciu mieszkańców Łodzi, Radogoszcza, Chojen i Bałut, które odnotowały archiwalne księgi. Profesor mówi także o niezwykłym pomniku, który witał osoby podróżujące od strony Piotrkowa Trybunalskiego, a także o zasługach, jakie dla naszego miasta poczynił Stanisław Staszic.

Posłuchaj na Spotify: 

Wszystkie odcinki dostępne są również na YouTube: