„Atlas anatomiczny Georga Büchnera” – I nominacja do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

26 listopada 2023 roku o 18:00 odbędzie się gala wręczenia Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Laureat – autor najlepszej książki humanistycznej w Polsce wydanej w 2022 roku otrzyma z rąk Rektora UŁ 70 tysięcy złotych na dalszy rozwój naukowy. Pierwszą w kolejności alfabetycznej pracą nominowaną do nagrody jest „Atlas anatomiczny Georga Büchnera” dr Anny Róży Burzyńskiej. Oddajmy głos samej autorce dzieła.

Moja książka „Atlas anatomiczny Georga Büchnera” jest opowieścią o życiu i twórczości tego niemieckiego romantyka widzianego na szerokim tle jego epoki. By móc lepiej zrozumieć Büchnera – pisarza, studenta medycyny i doktora nauk przyrodniczych, myśliciela i rewolucjonistę – musiałam zagłębić się nie tylko w historię literatury niemieckiej, ale też w historię nauki, filozofii, oraz w historię polityczną Europy. Zajęło mi to dziesięć lat pracy, która była zarazem niezwykłą przygodą, doświadczeniem pełnego zanurzenia się w skomplikowanym i fascynującym świecie lat trzydziestych XIX wieku.  

 

Dr Anna Róża Burzyńska – literaturoznawczyni i teatrolożka. Pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego i w redakcji „Didaskaliów. Gazety Teatralnej”. Jej zainteresowania badawcze obejmują dramat polski i niemiecki od XIX wieku po współczesność, historię nauki oraz najnowszy teatr europejski, a także dramaturgię radiową i muzykę w teatrze.

Wszystkie prace nominowane w IX edycji konkursu, które konkurują o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego w Polsce wydanego w 2022 roku:

 

grafika gali

Po więcej informacji o konkursie zapraszamy na stronę nagrody oraz facebook konkursu.

Partnerem Strategicznym IX edycji konkursu jest firma Amcor. Partnerem Głównym wydarzenia jest ABB. Partnerami Wspierającymi są Pelion i Veolia.

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ