84. rocznica Zbrodni Katyńskiej – pamiętamy!

Z okazji obchodzonego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej już dziś, 12.04 br. o godz. 12.00 w Łodzi pod Pomnikiem Katyńskim u zbiegu al. Mickiewicza i ul. Łąkowej odbędą się uroczystości 84. rocznicy jednej z najpotworniejszych zbrodni na obywatelach polskich podczas II wojny światowej. Funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące Polaków (a także Ukraińców, Białorusinów i Żydów) wziętych do niewoli po agresji ZSRR 17 września 1939 r.

W marcu 1940 roku Stalin wydaje Berii rozkaz „O rozładowaniu więzień NKWD”. Oznaczało to po prostu eksterminację jedenastu tysięcy polskich oficerów. Na początku kwietnia ruszają pierwsze transporty z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Żołnierze Wojska Polskiego byli zabijani strzałem w potylicę i wrzucani do masowych grobów. Zbrodnię katyńską odkryli Niemcy, a ZSRR bardzo umiejętnie ten moment wykorzystała. Zarzuty były przecież doskonałym pretekstem do zerwania stosunków z polskim rządem na uchodźstwie. Niedługo potem Stalin zaczął instalować nad Wisłą obóz władzy komunistycznej... 

–  mówił w swym wykładzie, który dziś przypominamy, przedwcześnie zmarły w styczniu tego roku prof. dr hab. Przemysław Waingertner z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego

 

Z okazji 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na antenie Radia Łódź odbyła się debata pt. „Katyń – ludobójstwo czy "tylko" zbrodnia wojenna”. Udział w niej wzięli m.in. naukowcy UŁ: dr Tomasz Lachowski (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji) oraz dr Olgierd Ławrynowicz, zastępca dyrektora Instytutu Archeologii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. W rozmowie uczestniczyli także dr Joanna Żelazko zastępca dyrektora Oddziału IPN w Łodzi i Kazimiera Lange ze Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska” w Łodzi. 

Natomiast w najbliższy poniedziałek, 15 kwietnia o godz. 11 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi odbędzie się spotkanie pt. „Tatusiu Kochany! Najdroższy!… Czemu nie wracasz? Zbrodnia Katyńska – doświadczenia rodzin”, na które zaprasza dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Karol Piskorski. Rozmowę z Januszem Lange, Kazimierą Lange oraz dr. hab. Jerzym Nadolskim, prof. UŁ – przewodniczącym i członkami Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Łodzi poprowadzi dr Joanna Żelazko. 

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ 
Materiały wideo: YouTube Radia Łódź i UŁ