33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

W dniach 16-22 października odbędzie 33. Festiwal mediów Człowiek w zagrożeniu. Uniwersytet Łódzki został partnerem merytorycznym Festiwalu organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi od początku jego istnienia. Festiwal to coroczne wydarzenie kulturalno-społeczne wypełnione filmami dokumentalnymi, reportażami telewizyjnymi i radiowymi oraz spotkaniami z twórcami filmowymi, reportażystami, dziennikarzami, twórcami podcastów, specjalistami z różnych dziedzin.

Baner 33 festiwalu pt. Człowiek w zagrożeniu

Gdzie?

Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1 oraz Monopolis, ul. Kopcińskiego 60.

Jakie filmy? 

Filmy dokumentalne oraz reportaże telewizyjne i radiowe prezentowane na Festiwalu mówią o integracji i konfliktach, także o złożoności problemów wynikających ze współistnienia. Poprzez treść i formę prowokują do dyskusji i refleksji, walczą ze stereotypami, z zero-jedynkową oceną, pobudzają do otwarcia się na drugiego człowieka. Staramy się uświadamiać, że wielokulturowość i różnorodność świata to żywa tkanka, w której nic nie jest określone raz na zawsze, lecz nieustannie przekształca się i zmienia, tworzy nowe zależności i konteksty. Zależy nam na podejmowaniu prób autentycznego zrozumienia i porozumienia, do podejmowania starań o przełamywanie uprzedzeń, ignorancji albo zwyczajnej obojętności. Poznając drugiego człowieka, którego zbyt często i zbyt łatwo definiujemy jako „Innego”, poznajemy samych siebie. Kontakty z „Innym” wpływają na przewartościowanie naszego własnego wizerunku.

Zdecydowaną większość spośród prezentowanych filmów będzie można zobaczyć w Łodzi tylko podczas Festiwalu. Wiele pozycji w programie to łódzkie premiery; nie brakuje też premier polskich. Projekcje, odsłuchy, spotkania poszerzają horyzonty - przydadzą się nie tylko w życiu akademickim.

Goście? 

Wybitni twórcy kina dokumentalnego, reporterzy, dziennikarze, autorzy podcastów, m.in. Sergiej Łoźnica, Dariusz Rosiak, Paweł Łoziński, Marek Miller, Michał Oleszczyk, Agnieszka Obszańska, Assaf Banitt, Małgorzata Kozera, Paweł Drozd. 

Koszt?

Dla pracowników i studentów UŁ - wstęp wolny za okazaniem legitymacji.

Rezerwacji można także dokonać poprzez portal www.kultura.uni.lodz.pl gdzie znajduje się pula bezpłatnych wejściówek na wydarzenia festiwalowe, w tym na wybrane warsztaty  i masterclass.

Aby otrzymać bezpłatną wejściówkę należy w Biurze Festiwalowym (Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1) okazać wiadomość z potwierdzeniem, które otrzymają Państwo po dokonaniu rezerwacji w portalu.

Biuro Festiwalu będzie czynne:

  • 16 października w godz. 16-20
  • 17-20 października w godz. 8.30 – 21
  • 21 października w godz. 11.30-19.30
  • 22 października w godz. 12.30-19.00

Rezerwacja jest do wykorzystania przez osoby indywidualne. W sprawie rezerwacji grupowych dla grup studenckich pod opieką wykładowców, prosimy o kontakt mailowy: festiwal@kinomuzeum.pl lub telefoniczny: 451 159 143 (od poniedziałku do piątku w godz. 10-16).

Szczegóły: www.czlowiekwzagrozeniu.pl

Katalog do ściągnięcia: https://czlowiekwzagrozeniu.pl/wp-content/uploads/2023/10/katalog_33.-Festiwal-Mediow-Czlowiek-w-Zagrozeniu.pdf

 

Informacje: CKiPR UŁ