Z PERSPEKTYWY studentów – Zuzanna, Kajetan, Karolina

Projekt, wystawa, sztuka. Tymi słowami można opisać działania podjęte przez trójkę ambitnych studentów III roku Historii Sztuki. Dziś Zuzanna, Kajetan oraz Karolina podzielą się swoimi przemyśleniami i wspomnieniami z organizacji VIII edycji Akademii Mistrzów, pt. Ergonomia w procesie projektowania, planami na przyszłość oraz swoimi wrażeniami z studiowania Historia Sztuk na Uniwersytecie Łódzkimi.

Zdjęcie z wystawy w ACD Jarek Darnowski

Przedstaw się proszę, co studiujesz, na którym roku? 

ZUZANNA

Nazywam się Zuzanna Amelia Jagła i jestem studentką trzeciego roku I stopnia na kierunku Historia Sztuki.

KAJETAN 

Nazywam się Kajetan Komorowski i jestem studentem trzeciego roku I stopnia na kierunku Historia Sztuki.

KAROLINA

Nazywam się Karolina Korab i jestem studentką trzeciego roku I stopnia na kierunku Historia Sztuki.

Zdjęcie z wystawy w ACD zdjęcie Jarek Darnowski

Co chcielibyście robić w przyszłości?  

ZUZANNA

Chciałabym być otoczona sztuką. Chciałabym pracować z nią oraz artystami, czy to przy kuratorowaniu wystaw, czy pokazywaniu i opowiadaniu o niej ludziom. Chciałabym również dalej tworzyć i mieć możliwości wystawiania swoich prac oraz publikacji moich przemyśleń.

KAROLINA

Zajmować się sztuką w szerokim tego pojęciu, zarówno naukowym jak i twórczym. Szczególnie interesuje mnie mediacja sztuki. Łączenie różnych jej dziedzin takich jak obraz, rzeźba, animacja, muzyka i film. Niesamowicie pociąga mnie praca z twórcami, czy to w roli współpracy kuratorskiej czy kolektywnym tworzeniu artystycznych projektów.

KAJETAN

Najbardziej chciałbym pracować jako kurator. Jednak realia polskiego świata artystycznego bywają dość mało życzliwe. Dotyczy to m.in. samego finansowania i organizacji wydarzeń, które wychodzą poza sztywne ramy instytucji. Z tego powodu nie wykluczam z pozoru mniej angażującego zajęcia jak np. pracownik techniczny w galerii. W tak hermetycznym środowisku podział obowiązków często bywa zaburzany, wiec lepiej zajmować się czymkolwiek niż niczym.

Zdjęcie z wystawy w ACD zdjęcie Jarek Darnowski

Skąd wziął się Wasz pomysł na projekt?  

KAJETAN

Tak naprawdę to pomysł przyszedł do nas. Propozycje zorganizowania wystawy otrzymaliśmy od Prof. Julii Sowińskiej-Heim. Następnie, dzięki ogromnej życzliwości Akademickiego Centrum Designu i jego władz mogliśmy zrealizować projekt właśnie w tym miejscu.

KAROLINA

Reszta poszła już z górki. Burza mózgów i narodził się pomysł na odniesienia się do zmiennej wartości pojęcia szkicu w dzisiejszej sztuce, który jest przecież podstawą pracy projektowej.

Zdjęcie z wystawy w ACD zdjęcie Jarek Darnowski

Na czym polegał projekt? 

KAJETAN

Wydarzenie, które zorganizowaliśmy to VIII edycja Akademii Mistrzów, pt. Ergonomia w procesie projektowania. Jego główny punkt to wystawa zbiorowa, na którą poza łódzkimi artystami zaprosiliśmy również studentów z ASP w Krakowie i Warszawie.

KAROLINA

Projekt polegał na kompletnym stworzeniu wystawy sztuki. Pod pieczą Akademickiego Centrum Designu oraz dr hab. Juli Sowińskiej-Heim wraz z Kajetanem i Zuzanną stworzyliśmy zespół kuratorski…

ZUZANNA

Musieliśmy wymyślić tematykę, tytuł, napisać teksty opisujące o co w tym wszystkim chodzi, wybrać artystów oraz prace, zaplanować wernisaż oraz ułożenie prac, zająć się promocją wystawy, warsztatami

Zdjęcie z wystawy w ACD zdjęcie Jarek Darnowski

Co najlepiej wspominasz z realizacji projektu?  

ZUZANNA

Najlepiej wspominam początki. Ekscytację z tej szansy, pierwsze nasze rozmowy i pomysły

KAROLINA

Najbardziej cieszyło mnie, że młodzi twórcy tak chętnie reagują na propozycje wystawienia się w ramach naszej wystawy. Miło było patrzeć na to, że jej koncepcja tak IM się podoba. No i oczywiście wernisaż, wielki finał pracy.

KAJETAN

Zdecydowanie kontakt z artystami. Miałem szczęście zebrać zespól niesamowicie.

zaangażowanych i świadomych twórczo ludzi. Dzięki temu każdy etap realizacji projektu był nadzwyczajnie przyjemny.

Zdjęcie z wystawy w ACD zdjęcie Jarek Darnowski

Czego nauczyło Cię to doświadczenie? 

KAJETAN

Wbijać gwoździe jedną ręką (Śmiech)

ZUZANNA

Tego jak ważna jest komunikacja oraz dobór osób, z którymi się współpracuje. Również tego jak szybko ekscytacja może zmienić się w stres i jak sobie z tym radzić.

KAROLINA

Myślę, że przede wszystkim wytrwałości i tego, że podczas pracy grupowej najważniejsza jest dobra komunikacja i rozdzielania zadań.

Zdjęcie z wystawy w ACD zdjęcie Jarek Darnowski

Jak oceniacie efekt końcowy? 

KAROLINA

Świetnie! Nie spodziewaliśmy się takiej ilości zainteresowanych na wernisażu! Było to bardzo miłe. Moja ulubiona pracą był obraz koszony przez kosiarkę (nie żartuję!) i wielki mrówek zwany „Autoportretem z Warszawy”.

ZUZANNA

Wiadomo, że patrząc z perspektywy zawsze się zauważa rzeczy, które można byłoby zrobić inaczej. Jednak uważam, że efekt końcowy był świetny

Zdjęcie z wystawy w ACD zdjęcie Jarek Darnowski

Czy powtórzylibyście to?  

KAJETAN

Jak najbardziej. Jestem już tak naprawdę na etapie planowania kolejnego projektu tego typu.

KAROLINA

Już słyszymy od artystów pytania, kiedy kolejna wystawa. Więc mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się jeszcze raz wcielić w życie taki projekt. Pomysłów nie brakuje

 

Co powiecie innym młodym ludziom, którzy chcieliby studiować historię sztuki?

ZUZANNA

Jeśli kochacie sztukę to jest to na pewno kierunek, który warto wziąć pod uwagę. Łączy on wiele dziedzin sztuki i pozwala na pracę z nimi na różnych stanowiskach. Naprawdę miło jest połączyć pasję z pracą.

KAJETAN

Że warto. Ten kierunek otwiera ogromne możliwości. Trzeba tylko umieć z nich korzystać.

KAROLINA

Nawet jeśli naukowa jej strona nie okaże się waszym powołaniem zawodowym, na pewno wyciągniecie z jej studiowania coś dla duszy.

 

Podziękowania

ZUZANNA

Chciałabym szczególnie podziękować i pozdrowić Gabi Brodziak za wspieranie oraz wysłuchiwanie mnie w trudniejszych chwilach pracy nad tym projektem. Również dziękuję każdej znajomej mi osobie, która przyszła zobaczyć wystawę czy to było na wernisażu czy podczas naszych wspólnych wypraw do ACD. Dziękuję za to, że został mi zaproponowany ten projekt.


Zdjęcia: Jarek Darnowski

Tekst: Ronald Wójcik

Redakcja: Mateusz Kowalski