„Wszystko składane” – wystawa fotografii Macieja Rawluka

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 09 listopada 2023 (czwartek) 18:00 - 20:00

W czwartek (9 listopada) o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5) odbędzie się wernisaż wystawy „Wszystko składane”. Na ekspozycję składają się zdjęcia Macieja Rawluka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który odbył blisko dwadzieścia wypraw po przedmieściach Warszawy. Podczas eskapad dokumentował suburbia i poznawał obszar, który przestaje być wsią i zmienia się w miasto, choć najczęściej jest jeszcze czymś innym – jakąś odrębną formą przestrzeni. Kuratorem przedsięwzięcia jest Marek Domański (ASP w Łodzi).

Wystawa fotografii Macieja Rawluka to kolejna odsłona tematu o suburbiach – tym razem stołecznych.

Przyglądając się granicom miasta, nie krytykuję, nie szukam niedostatków, ale też nie koncentruję się na poszukiwaniu estetycznych kadrów. Staram się być uważnym obserwatorem wizualnej rzeczywistości i w miarę możliwości obiektywnie ją rejestrować

wyjaśnia autor.

zdjęcie

Warszawskie suburbia w swym monotonnym krajobrazie dostarczyły artyście wielu innych historii. Był przy budowie mostu Południowego, na meczu Perła Złotokłos kontra Przyszłość Włochy, na ostatnich polach uprawnych przed Warszawą, widział osiedla domów jednorodzinnych, do których prowadzi tylko polna droga, miejsca, gdzie mur dźwiękoszczelnych ekranów zastąpił horyzont, a z bilbordów, przy akompaniamencie nisko lecących samolotów mówił do niego Chrystus.

Był w miejscach, gdzie amazonki nie chciały pozować do zdjęć, a wyrzucone bożonarodzeniowe choinki na mokotowskich błoniach nie nadawały się na opał nawet dla bezdomnych. Poruszał się po terenie mniej lub bardziej zabudowanym, wiele razy odkrywał w chaszczach, na łąkach, obrzeżach osiedli czy nieużytkach niepozorne ścieżki czy ślady obozowisk, takie miejsca przetrwania, które powstawały poza wszelkimi planami. Każde ze zdjęć można powiązać z jakąś małą opowieścią – więcej historii można znaleźć w tekście autorskim na stronie projektu.

O AUTORZE

Maciej Rawluk – urodzony w wieku XX obserwator rzeczy zwykłych, fotograf. Działa również w zakresie filmu i malarstwa. Jest autorem siedmiu książek poświęconych długoterminowym projektom fotograficznym: „Przystanki polskie”, „Bałuty – palimpsest”, „Setka”, „Posta Romana,” „Ojczyzna”, „Jedynka”, „Wszystko składane”. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w Instytucie Fotografii i Multimediów prowadzi Pracownię Dokumentu Fotograficznego.

Maciej Rawluk, mężczyzna w średnim wieku o szpakowatych włosach do ramion siedzi na składanym rowerze z aparatem w ręku

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 09 listopada 2023 (czwartek) 18:00 - 20:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB