Unikatowa kolekcja Centrum Ceraneum UŁ – spotkanie z badaczami

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź
Czas: 24 marca 2023 (piątek) 17:00 - 19:00

W piątek (24 marca) o godzinie 17.00 w sali 319 gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się spotkanie, w trakcie którego zaprezentowana zostanie kolekcja książek zgromadzonych w Centrum Ceraneum. Goście poznają genezę powstania księgozbioru i jego późniejszy rozwój i organizację, będą mogli również zaznajomić się z jego zasobami (w tym tomami wydanymi w XIX i na początku XX wieku), a także posłuchać, w jaki sposób Ceraneum stara się łączyć funkcję tradycyjnej, stacjonarnej biblioteki z dostępem do kluczowych dla badaczy cyfrowych baz pełnotekstowych.

kolekcja książek Ceraneum

W drugiej części spotkania prowadzący opowiedzą, jak ich badania wpłynęły na rozwój ceranejskiego księgozbioru. W tym kontekście zaprezentowane zostanę bliżej dwa kierunki naukowych poszukiwań pracowników Centrum: historia medycyny i gastronomii antyku i Bizancjum oraz folklor Słowian Południowych.  

Spotkanie poprowadzą pracownicy Centrum: dr Karolina Krzeszewska, dr Zofia Rzeźnicka i dr Krzysztof Jagusiak

Wydarzenie odbędzie się w ramach uniwersyteckiego programu art and science Materia. Medium. Wymiana. Sztuka papieru, sztuka komunikacji i towarzyszy wystawie Zofii Bisiak „Całe stado dmuchawców oczekuje wiatru”, którą można oglądać do 24 marca 2023 r. w godzinach pracy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. 

Prowadzący spotkanie: 

Dr Karolina Krzeszewska – absolwentka filologii słowiańskiej UŁ. W orbicie jej zainteresowań naukowych znajduje się folklor Słowian Południowych, w tym tradycja słowna w przekładzie, adaptacji i interpretacjach. 

Dr Zofia Rzeźnicka – absolwentka historii i filologii klasycznej UŁ. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół antycznej i bizantyńskiej medycyny (ze szczególnym uwzględnieniem dietetyki i farmakologii) oraz historii pożywienia tego okresu. 

Dr Krzysztof Jagusiak – historyk specjalizujący się w badaniach nad dziejami grecko-rzymskiej i bizantyńskiej medycyny, przede wszystkim dietetyki, a także kulturą kulinarną w starożytności i średniowieczu. 

Materiał: Centrum Ceraneum

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 24 marca 2023 (piątek) 17:00 - 19:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB