Rusza Welcome Point UŁ dla studentów zagranicznych

W roku akademickim 2023/2024 studia rozpocznie ponad 1200 studentów UŁ z zagranicy na kierunkach kończących się dyplomem oraz w programach wymiany. To z myślą o nich Uniwersytet Łódzki otworzył po raz pierwszy w swojej historii Welcome Point – miejsce, w którym mogą oni skorzystać z pomocy 70 mentorów. Mentorzy to studenci wyższych lat, m.in. z Polski, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Chin, Bangladeszu i Zimbabwe, przeszkoleni przez Biuro Współpracy z Zagranicą, udzielający informacji na temat funkcjonowania uczelni, ale także w kwestiach związanych z codziennym życiem w Łodzi i w Polsce.

Welcome Point fotorelacja

Welcome Point z bezpłatnym wifi działać będzie w siedzibie Biblioteki UŁ przy ul. Matejki 32 do 8 października br. Dyżurujący w nim mentorzy zapewnią komunikację w języku angielskim, a także w innych, w zależności od narodowości mentora.

Uniwersytet Łódzki jest w gronie polskich uczelni przyjmujących największą liczbę studentów zagranicznych. Od lat Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ wspiera nowoprzybyłych studentów w trudnym procesie wdrożenia w zasady działania uczelni, a także w kwestiach z pozoru prozaicznych, związanych z życiem codziennym jak choćby korzystanie z komunikacji miejskiej czy służby zdrowia.

Każdy student Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczynający naukę na uczelni musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami takimi jak organizacja zajęć, nowe przedmioty czy przebieg sesji egzaminacyjnej. Studentom z innych krajów dochodzą dodatkowe wyzwania, z których większość z nas nie zdaje sobie na sprawy, jak: brak znajomości języka polskiego i realiów życia w Łodzi oraz Polsce, różnice kulturowe i realia edukacyjne. Dla wielu z nich jest to pierwszy pobyt za granicą lub w ogóle pierwszy tak długi wyjazd z domu (studia trwają od jednego semestru do kilku lat) i trudna rozłąka z rodziną 

– tłumaczy Liliana Lato, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.

Welcome Point Uniwersytetu Łódzkiego, to punkt, którego brakowało na mapie naszej uczelni. Jest to miejsce, gdzie studenci wspierają studentów, co za tym idzie informacje, które można tu uzyskać są praktyczne i z pierwszej ręki. Nasi mentorzy musieli w przeszłości zmierzyć się ze wszystkimi wyzwaniami, które czekają na nowych studentów. Oprócz porad i wsparcia, jesteśmy tu dla wszystkich, którzy chcą odpocząć, zrelaksować się albo porozmawiać

– doaje Filip Markowski, student UŁ, Mentor Welcome Point.

Aby ułatwić studentom zagranicznym odnalezienie się w nowej rzeczywistości, co roku pracownicy BWZ organizują spotkania powitalne dla nowych studentów, a także inne działania integracyjne, np. pikniki, wycieczki, spotkania wielkanocne i obiady wigilijne oraz piękną, jedyną w swoim rodzaju akcję Gość na Gwiazdkę, w ramach której pracownicy UŁ zapraszają studentów zagranicznych na swe rodzinne wigilie. 

Wiele z wyzwań, z którymi spotykają się nowoprzybyli studenci, udało się pracownikom BWZ zdiagnozować dzięki ankiecie przeprowadzonej w poprzednim roku akademickim. Z badania wynika, że studenci są zadowoleni z szerokiego wsparcia instytucjonalnego, ale zależałoby im również na częstszych kontaktach z rówieśnikami oraz na wymianie doświadczeń. Stąd m.in. pomysł stworzenia Welcome Pointu z pomagającymi im mentorami.

Welcome Point UŁ powstał w ramach projektu „Welcome Onboard” finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (2022). W przyszłym roku uruchomiony zostanie także Virtual Welcome Point oraz interaktywny kurs onboardingowy dla nowych studentów zagranicznych naszej uczelni.

Materiał: BWZ UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR, fot. Maciej Andrzejewski, CKiPR