Rusza 7. edycja Gościa na Gwiazdkę – włączysz się?

Nikt nie powinien zostać sam na Święta! Już po raz siódmy zapraszamy całą społeczność Uniwersytetu Łódzkiego do aktywnego włączenia się w niezwykłą akcję Gość na Gwiazdkę. Każdy z nas – studiujący, doktoryzujący się lub pracujący może zaprosić na jeden ze świątecznych dni do swojego domu studenta lub studentkę z zagranicy.

uśmiechnięta kobieta z długimi włosami ubrana w kurtkę, brązowy szalik i czerwone rękawiczki, trzymająca czerwony kubek z białymi płatkami śniegu, w tle świąteczne światła

Dlaczego akurat ich? Niektórzy nasi zagraniczni studenci nie mają możliwości spotkania się ze swoimi bliskimi podczas Świąt. Wielu spośród nich świąteczny czas spędzi samotnie w akademiku. Takich osób jest więcej niż przypuszczacie! Na UŁ studiuje bowiem 2600 osób z 95 krajów.

Wypełnij zgłoszenie i zaproś do siebie Gościa na Gwiazdkę 

To okazja, by: 

  • pokazać zagranicznym członkom naszej akademickiej społeczności polskie zwyczaje i tradycje; 
  • podzielić się z potrzebującymi świąteczną radością (opłatek, sernik, makowiec czy pierogi – mogą przełamać lody); 
  • dodatkowe nakrycie, które każdy z nas rozkłada dla niespodziewanego gościa, w tym roku zapełniło się czyjąś obecnością.  

Jak zaprosić do siebie Gościa?  

To proste: wystarczy, że wypełnisz formularz, a my postaramy się dobrać Gościa zgodnie z Twoimi życzeniami.  

  • Jeśli masz obawy czy Ty i Twoi bliscy porozumiecie się w języku obcym z Gościem – zaznacz proszę, że wolisz, aby potrafił on lub ona porozumiewać się w języku polskim.  
  • Jeśli chcesz gościć w swoim domu osobę z konkretnego kraju lub z grupy etnicznej – zaznacz to proszę w formularzu – postaramy się połączyć Cię z wybranym Gościem. 

Pamiętaj proszę, że idea Gościa na Gwiazdkę zakłada, że Ty i Twoja rodzina sami ustalacie w który ze świątecznych dni możecie zaprosić Gościa (to nie musi być Wigilia) – my jedynie pomożemy Wam skontaktować się ze sobą.  

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 12 grudnia! Aby wypełnić formularz trzeba być zalogowanym do uniwersyteckiej sieci. 

Masz pytania lub wątpliwości? Czekamy na nie pod numerem telefonu 42 635 4236. Możesz też do nas napisać: agnieszka.lukawska@uni.lodz.pl  lub weronika.cmielewska@uni.lodz.pl 

Zobacz, ile radości i uśmiechu przyniosły poprzednie edycje

Tak zapraszaliśmy Was nieśmiało do udziału w pierwszej edycji w 2016 r. Druga edycja rok później sprawiła jeszcze więcej uśmiechu. Trzecia przyniosła prawdziwe zaskoczenie, bo niektórzy z Gospodarzy tak zżyli się z Gośćmi, że zapraszali ich ponownie podczas kolejnych edycji. 

Edycja czwarta pobiła wszystkie rekordy – przeszło 60 rodzin związanych z UŁ ugościło 100 młodych ludzi z kilku kontynentów! 

Edycja 5 w 2020 r. ze względu na pandemię miała charakter wirtualny. W spotkaniu zorganizowanym przez Biuro Współpracy z Zagranicą i Centrum Promocji UŁ wzięło udział kilkuset studentów. 

W edycji 6 w 2022 r. 70 studentów z całego świata gościło w 40 polskich domach. 

Otwórz swój dom i zaproś do siebie Gościa na Gwiazdkę

W 2022 roku na Uniwersytecie Łódzkim kształciło się 2234 studentów zagranicznych (zgodnie z metodologią Głównego Urzędu Statystycznego). Oznacza to zmianę na podium i ponowne zajęcie przez UŁ trzeciego miejsca wśród polskich uczelni publicznych pod względem liczby studentów z zagranicy.

Materiał: Centrum Komunikacji i PR