Psia Kość! Listopadowa zbiórka UŁ dla bezdomnych zwierząt

Po raz dwunasty w ramach naszej uczelnianej akcji „Psia Kość!” wspieramy czworonożnych podopiecznych Schroniska dla zwierząt w Łodzi. Przez cały listopad zbieramy dla nich dary. Co jest potrzebne? Przede wszystkim karma, zwłaszcza ta specjalistyczna, a także koce, poszewki i ręczniki.

Oznakowane pudła na dary ustawione będą w ponad 30 miejscach na UŁ: 

 • na wszystkich wydziałach UŁ,  
 • w Bibliotece UŁ, 
 • w akademikach  
 • i w Rektoracie.  

Do zbiórki jak co roku włączają się także Przedszkole UŁ oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ

Zwierzaki najbardziej potrzebują dobrej karmy, zwłaszcza tej specjalistycznej. Dlaczego? O tym w zeszłym roku mówiła Marta Olesińska, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Łodzi, która wraz z podopiecznym Maczętą, odwiedziła mury UŁ

Karma bytowa dobrej jakości, czyli z dużą zwartością mięsa, to jest najlepszy prezent dla podopiecznych schroniska, oczywiście poza nowym, odpowiedzialnym domem. Im lepszej jakości będzie karma, tym zwierzęta będą się lepiej czuć, będą zdrowsze i bardziej zadowolone. To nie jest do końca tak, że pies czy kot w schronisku zje wszystko. Dlatego, tak jak w życiu, idźmy nie w ilość, a w jakość. 

Przydadzą się także koce, poszewki i ręczniki.  
Schronisko nie przyjmuje natomiast kołder, poduszek, materacy, gąbek, dywanów, wykładzin, śpiworów czy odzieży.  

Mogą one być dla zwierząt wręcz niebezpieczne, ponieważ rozgryzienie np. poduszki może skończyć się tym, że zwierzak połknie jej wsad, co może spowodować ogromne problemy. Do bud wsadza się tylko słomę, która nie chłonie wilgoci, a nie tekstylia. Prosimy też o przynoszenie metalowych, a nie plastikowych misek, bo te drugie szybko stają się zabawkami do gryzienia. 

 - wyjaśnia dyrektor Olesińska. 

UŁ pomaga zwierzakom! 

Psia Kość! na UŁ to listopadowa zbiórka darów dla łódzkiego Schroniska dla Zwierząt. Uniwersytet Łódzki, jako uczelnia odpowiedzialna społecznie, wspiera czworonogi od wielu lat. W ciągu jedenastu edycji zebraliśmy około 5 ton karmy, a także koce, leki, zabawki i akcesoria potrzebne psom i kotom, które przekazaliśmy do schroniska dla zwierząt w Łodzi.  
Dodatkowo w czerwcu 2019 r. odbyła się edycja specjalna akcji, mająca na celu edukowanie i uświadamianie w temacie adopcji bezdomnych zwierząt, odczarowanie mitów na temat adopcji i przedstawienie różnych form pomocy. Zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami Schroniska dla zwierząt w Łodzi, Załogi Bulldoga i Fundacji Kocia Mama, w ramach którego rozmawialiśmy o sytuacji zwierząt w schroniskach i adopcji. Nasza studentka specjalizująca się w dogoterapii, opowiedziała o wpływie psów na redukcję stresu u ludzi. W 2020 r. do naszej akcji dołączyła Politechnika Łódzka, która zebrała prawie 100 kg karmy. Bardzo nas cieszy, że ta inicjatywa się rozwija.  

Dołącz do Psiej Kości i pomóż zwierzakom w potrzebie! 

Jak wyglądała akcja w poprzednich latach? 

Podsumowanie akcji w 2022 r.

Fotorelacja z finału akcji w 2019 r.

Materiał: Centrum Komunikacji i PR 

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 31 października 2023 (wtorek) 00:00 - 30 listopada 2023 (czwartek) 00:00

 • ND
 • PN
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PT
 • SB