Dzień Nauki Polskiej – Nauka Inspiruje!

19 lutego 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej. W dniu urodzin wybitnego uczonego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej, ustanowiony 9 stycznia 2020 r. przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. To czas wspominania bogatych polskich tradycji naukowych, dyskutowania nad teraźniejszością i patrzenia z nadzieją w przyszłość.

Drodzy Naukowcy, z okazji Dnia Nauki Polskiej życzymy Wam inspirujących projektów badawczych, przełomowych odkryć i wielu sukcesów w dążeniu do poznania tajemnic świata. Wasz trud w pogoni za wiedzą ma ogromne znaczenie dla naszej przyszłości i jest niezwykle ważny. 

Dziękujemy za Waszą ciężką pracę i poświęcenie!

Widzimy Wasz wysiłek i chcemy abyście czuli się docenieni. Dzisiejsze święto to idealna okazja do rozpoczęcia akcji „Nauka inspiruje – zainspiruj się nauką!”. Nauka inspiruje   to pojemne hasło, na którego wypełnienie położymy duży nacisk w nadchodzących miesiącach. W planach:  prezentowanie inspirujących ludzi nauki, badań i działań, których wspólnym mianownikiem jest wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. 

Teksty nastawione na mówienie o procesach

Sami najlepiej wiecie, że praca naukowa to żmudny, długoletni, pełen wyzwań, wyrzeczeń i niepowodzeń proces. Dlatego chcemy więcej o nim mówić. Z jakimi trudnościami wiąże się praca naukowa? Jakie mechanizmy nią rządzą? Jak radzą sobie z nią naukowcy w ośrodkach badawczych na całym świecie? Zwrócimy baczną uwagę na proces współpracy pomiędzy pojedynczymi naukowcami, jak i całymi zespołami. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym tego typu tekstem pod tytułem:

Sukces we wdrażaniu odkryć naukowych – jakie są jego podstawy?

Tekst rozpoczyna dyskusję o problemie coraz trudniej osiągalnych przełomów w nauce na przykładzie biofizyki i medycyny. Naszym ekspertem i konsultantem naukowym w niniejszej publikacji była prof. Maria Bryszewska - kierownik Katedry Biofizyki Ogólnej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Zawód naukowiec i więcej materiałów filmowych

Zapraszamy do wysłuchania wykładu o uniwersalnym wydźwięku: "Naukowiec. Zawód zaufania publicznego (?)”, wygłoszonego podczas Inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UŁ, w którym prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz z Instytutu Psychologii UŁ zastanawia się nad rolą naukowców i funkcjami nauki w dzisiejszym świecie.

Dodatkowo przygotowaliśmy dla pracowników UŁ dwa pliki graficzne (do pobrania na Portalu Pracowniczym), których treść zaczerpnęliśmy wprost z prezentacji prof. Eleonory Bielawskiej-Batorowicz. Są to zbiory uniwersalnych zasad postępowania, jakimi powinien kierować się każdy naukowiec. 

W niedalekiej przyszłości planowane są kolejne materiały koncentrujące się na zaprezentowaniu różnych aspektów zawodu naukowca. W najbliższych miesiącach pojawią się także dłuższe produkcje wideo, prezentujące naukowców i ich badania o szerokim wpływie społecznym. Na pierwsze cztery filmy otrzymaliśmy grant z programu Łódź Akademicka. Na kolejne produkcje ubiegamy się o środki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Wpływ nauki na otoczenie  

Dużą częścią działań w ramach akcji „Nauka inspiruje” będzie prezentacja w mediach społecznościowych sylwetek ludzi nauki UŁ, z nastawieniem na pokazanie motywacji do wyboru zawodu naukowca oraz wpływu pracy badawczej na otoczenie.

Każda z osób była proszona o krótką odpowiedź na trzy pytania związane z inspiracjami w swojej działalności naukowej. W nadchodzących tygodniach zaprezentujemy kolejnych badaczy i badaczki, wśród których będą zarówno młodzi, jak i doświadczeni naukowcy reprezentujący wszystkie wydziały i dyscypliny.
Poniżej przedstawiamy pierwszego bohatera nowego cyklu.

Dr hab. Dominik Mierzejewski, prof. UŁ - specjalizuje się w zakresie retoryki dyplomacji chińskiej, roli chińskich władz lokalnych w chińskiej polityce zagranicznej oraz rozwoju polityczno-ekonomicznym Chin współczesnych.

Czarno-biały wizerunek profesora Mierzejewskiego na tle dwóch dużych złotych, azjatyckich płaskorzeźb w kształcie wielkich kołatek do drzwi

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem? 

Potrzeba dociekania, gromadzenia i analizy materiałów. W czasie studiów w Chinach, w bibliotece miejskiej, w Szanghaju miałem nawet ksywę "A4" (od kserowania).

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Upublicznianie wyników badań kreuje dyskusję wokół zagadnień azjatyckich i prowadzi do rewizji sztampowego myślenia o Azji, zwłaszcza o Chinach.

Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca? 

To innymi słowy „objaśniacz”. Choć czasem trudno wszystkie krążące myśli poskładać i przekazać w zrozumiały sposób. 

Więcej informacji o działaniach Profesora znajduje się m.in. na stronach:

  • osa.uni.lodz.pl: dr hab. Dominik Mierzejewski, prof. UŁ, pełni funkcję dyrektora Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ, stałego wydawcy: monitorów, raportów, blogów, komentarzy, debat.
    Od momentu powstania w 2015 r. Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ jest uniwersyteckim think-tankiem, którego głównym celem jest monitorowania, analizowanie i prognozowanie sytuacji w państwach Azji Wschodniej oraz Azji Południowo-wschodniej.
    Zapoznaj się z publikacjami i projektami Ośrodka Spraw Azjatyckich. 
     
  • Cykl „Debaty Azjatyckie” 

Artykuły naukowe:

Sylwetek naszych naukowców szukajcie w kolejnych dniach na Instagramie #ludzienaukiUniLodz

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)