Nauka inspiruje - dr Marcin Szymański

Historyk, którego pasją są stosunki gospodarcze w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem w swoich badaniach Łodzi. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą za Najlepszą Książkę o Łodzi w konkursie Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Ważną rolę w jego publikacjach zajmują również książki o historii piwowarstwa. Były pracownik Muzeum Miasta Łodzi, w którym korzystał z możliwości prezentacji nieznanych aspektów historii swojego rodzinnego miasta za pomocą organizacji wystaw. Obecnie wraz ze Stowarzyszeniem Topografie bada ostatni etap przemysłowej historii Łodzi - od zakończenia II wojny światowej do końcówki lat 90. XX w.

dr Marcin Szymański na tle wnętrza opuszczonej fabryki włókienniczej

Dr Marcin Szymański -  historyk, muzealnik i popularyzator wiedzy historycznej, regionalista. Autor i współautor książek i artykułów naukowych i popularnonaukowych (m.in. Polskie piwo. Biografia; Łódź na wodach dziejów; Łódź. Kamienice). Kurator wystaw muzealnych, konsultant filmów i wydarzeń o charakterze historycznym. Szczęśliwy mąż i tata.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?

W trakcie studiów historycznych uderzyło mnie, jak mało wiemy o przeszłości, zwłaszcza najnowszej. Najczęściej zadowalamy się ogólnikami, tymczasem ja poszukiwałem bardziej satysfakcjonujących odpowiedzi. Okazało się, że gotowych odpowiedzi nie ma i trzeba samemu ich udzielić, a zacząć trzeba od źródeł. Wziąłem się więc do pracy.


Jaki wpływ na społeczeństwo wywiera Pana praca?

Należę do tych naiwnych, którzy wciąż twierdzą, że możemy się czegoś nauczyć z historii. Interesuje mnie głównie historia gospodarcza, a z niej można wysnuć wiele ciekawych wniosków, aktualnych również dziś. Chciałbym, aby osoby decyzyjne brały pod uwagę przeszłe doświadczenia i nie wprowadzały nas w te same pułapki.


Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Naukowiec to osoba poszukująca prawdy w swojej dziedzinie. Myślę, że to uniwersalne stwierdzenie dokładnie odzwierciedla to, czym powinniśmy się zajmować. Zadawać trudne pytania i poszukiwać prawdziwych odpowiedzi.
 

Więcej o pracy dra Marcina Szymańskiego

 

 

 

 

Pobierz bezpłatnie książkę Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000

Szeroko dostępne publikacje dra Marcina Szymańskiego

Materiał źródłowy: dr Marcin Szymański (Katedra Historii Polski Najnowszej, Wydział Filozoficzno-Historyczny)

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.