Czy mieszkańcy mają wpływ na miasto? Dyskusja wokół wystawy Aleksandry Wysokińskiej „Kocham Twą urodę złą”

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Czas: 07 grudnia 2023 (czwartek) 18:00 - 20:00

W czwartek (7 grudnia) o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 (u. M. Skłodowskiej 11) rozpocznie się dyskusja wokół wystawy fotografii Aleksandry Wysokińskiej „Kocham Twą urodę złą”. W rozmowie, która dotyczyć będzie wpływu mieszkańców na miasto, wezmą udział prof. Marek Krajewski (socjolog z UAM), prof. Mariusz Sokołowicz (urbanista-ekonomista z UŁ) oraz autorka zdjęć. Rozmowę poprowadzi Piotr Salata-Kochanowski.

Mieszkańcy polskich miast coraz częściej stają się aktywnymi uczestnikami codziennego życia – nierzadko przeobrażają swoje najbliższe otoczenie oraz wspólne miejskie przestrzenie. Wśród nich są i tacy, którzy chcą mieć wpływ na zmiany zachodzące na poziomie lokalnych samorządów. Miasto należy do nich wszystkich. Przeobrażenia miejskich przestrzeni, zmiany zachodzące w miastach na różnych poziomach wpływają zarówno na jakość życia mieszkańców, jak i na procesy toczące się na poziomie współczesnych społeczeństw. Czy tak faktycznie jest?

 • Czy mieszkańcy są liderami zmian posiadającymi realną sprawczość?
 • A może jednak ktoś inny rozdaje przysłowiowe karty?
 • Kto słucha mieszkańców i z nimi rozmawia?
 • Jak mądrze wykorzystywać potencjał mieszkańców?
 • Jak współdziałać w budowaniu wrażliwości na głos grup społecznych, które są mniej widoczne w dyskursie publicznym?

Pytania te są istotne w każdym mieście. Jednak wydają się silnie wybrzmiewać w poprzemysłowej metropolii, jaką jest Łódź, gdzie tempo i skalę przemian w gospodarce, życiu społecznym i materialnej tkance można obserwować niemal z dnia na dzień.

Na temat udziału mieszkańców w wytwarzaniu i przeobrażaniu przestrzeni miejskiej z punktu widzenia urbanistyki, socjologii oraz partycypacji społecznej rozmawiać będą goście UŁ. Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa fotografii Aleksandry Wysokińskiej, w której autorka zwraca uwagę między innymi na najbliższe otoczenie mieszkańców Łodzi.

Ważnym wątkiem w fotografii tworzonej przez Aleksandrę Wysokińską jest motyw interakcji człowieka z otaczającą przestrzenią – dostosowanie się do otoczenia oraz jego przekształcanie. Kamienice, ulice i podwórka, które uwiecznia tak chętnie jak wielu innych fotografów, są przecież miejscem życia bardzo dużej liczby osób. Interesujące przestrzenie i fascynujące artefakty są dziełem ludzi, którzy podejmują wysiłek, by zaniedbane otoczenie uczynić nieco bardziej przyjaznym, przytulnym i po prostu ładnym. Estetyzacja przestrzeni w takiej postaci nadaje jej duszę oraz głęboko porusza fotografkę i fascynuje

czytamy w opisie ekspozycji.

W dyskusji udział wezmą:

Marek Krajewski, socjolog, profesor zwyczajny, zatrudniony na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu. Autor licznych artykułów dotyczących współczesnej kultury, sztuki i edukacji kulturowej oraz książek: Kultury kultury popularnej (2003), POPamiętane (2006), Za fotografię! (2010, wspólnie z R. Drozdowskim), Są w życiu rzeczy… (2013), Incydentologia (2017), (Nie)nawidzenia. Świat przez nienawiść (2020). Kurator Zewnętrznej Galerii AMS (1998-2004) oraz pomysłodawca projektu „Niewidzialne miasto” (www.niewdzialnemiasto.pl). Współtwórca programu propagującego edukację kulturową Bardzo Młoda Kultura oraz projektu Archiwum Badań nad Życiem Codziennym (www.archiwum.edu.pl)

Marek Krajewski, brunet w okularach

Mariusz Sokołowicz, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, prodziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Urbanista-ekonomista, badający gospodarki miast i regionów oraz sposoby poprawy skuteczności ich funkcjonowania. Miejski działacz społeczny. Autor i redaktor ponad 80 publikacji poświęconych problematyce ekonomii miejskiej. Był społecznym współautorem Strategii Rozwoju Ulicy Piotrkowskiej na lata 2009-2020 a jako urzędnik samorządowy był odpowiedzialny za jej rewitalizację. Kieruje Katedrą Gospodarki Regionalnej i Środowiska. W swojej pracy akademickiej traktuje samorząd terytorialny jako dobro wspólne wszystkich mieszkańców. Uważa, że jedną z najlepszych rzeczy, jakie przydarzyły się Polsce w ostatnich trzydziestu latach jest decentralizacja władzy i jej zbliżenie do obywatelek i obywateli. Dostrzega jednak, że wiele rzeczy można było zrobić w polskich nieco lepiej lub nieco szybciej.

Mariusz Sokołowicz, szatyn w okularach

Aleksandra Wysokińska, doktor nauk społecznych, łodzianka z urodzenia i zamiłowania. Miasto fotografuje od 2013 roku, próbując na bieżąco dokumentować jego zmieniające się oblicze. Stara się uwieczniać miejsca z pozoru mniej atrakcyjne i niemedialne, obiektyw kieruje w nieco niedostępne zakamarki, nie tylko w postaci zaułków i podwórek, ale także opuszczonych budynków. Podczas fotograficznych peregrynacji stara się podejmować dialog z mieszkańcami i budować w sobie wrażliwość na głos grup społecznych, które są mniej widoczne w dyskursie publicznym. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, projektów o charakterze socjologiczno-fotograficznym, laureatka stypendium artystycznego Prezydent Miasta Łodzi (2021); jej prace można znaleźć w publikacjach książkowych takich jak „Grembach. Etnograficzny przewodnik po łódzkim osiedlu”, „Fotografia i szaleństwo” czy „Łódź. Miasto po przejściach”.

Aleksandra Wysokińska, młoda kobieta w różowych włosach

Rozmowę poprowadzi:

Piotr Salata-Kochanowski, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (politologia; gospodarka przestrzenna). Zajmuje się polityką miejską, marketingiem i grafiką. Przez wiele lat związany zawodowo z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, którego celem działalności jest wsparcie samorządów oraz władz regionalnych i krajowych w procesie zarządzania miastami. Społecznik związany ruchami miejskimi, prowadzi mikro bloga Miejskim okiem − Piotr Salata-Kochanowski.

Piotr Salata-Kochanowski, brunet w okularach, z brodą, w kaszkiecie
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

 

 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 07 grudnia 2023 (czwartek) 18:00 - 20:00

 • ND
 • PN
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PT
 • SB