Najczęściej wyszukiwane:

DNI OTWARTE 2026: etnologia i antropologia kulturowa na UŁ

Zapraszamy 27 marca!

Opublikowano: 08 marca 2026
Dni otwarte 2026

Przyjdź i zobacz „jak się u nas studiuje"!
 

W programie:

  • WYKŁAD „Jak myśleć o rzeczach nie do pomyślenia? Kilka słów o antropologii kulturowej"

    Wykład stanowi przystępne przybliżenie głównych celów, założeń i praktyk antropologii kulturowej. W ramach naszego spotkania zastanawiać będziemy się nad odmiennościami światopoglądowymi wyrastającymi z różnic międzykulturowych oraz nad sposobami ich etnograficznego przekraczania. Prezentacja zostanie wzbogacona o przykłady terenowe pochodzące z badań prowadzonych w rezerwacie Plemion Klamackich (USA).

    Godzina: 11:00-11:45
    Prowadzący: dr Michał Żerkowski
    Sala: D (II piętro)
    Czas trwania: 45 min

  • WARSZTATY „Jak studiuje się etnologię i antropologię kulturową? Między archiwum, badaniami terenowymi a działaniem społecznym"

    Jak wygląda studiowanie etnologii i antropologii w praktyce? Podczas warsztatów zajrzymy do archiwów badań terenowych i zobaczymy, jak etnografowie dokumentowali codzienne życie ludzi jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
    Zastanowimy się wspólnie:
    * czego można dowiedzieć się z dawnych badań;
    * czy opisywane zwyczaje nadal istnieją, czy może już zanikły;
    * jak dziś prowadzi się badania terenowe;
    * oraz jak wiedzę antropologiczną można wykorzystać w działaniach społecznych, animacji kultury czy projektach lokalnych.

    W części warsztatowej uczestnicy wcielą się w trzy role: badaczy, animatorów kultury i popularyzatorów wiedzy. Każda grupa, pracując z autentycznym materiałem etnograficznym, spróbuje zaprojektować własne działanie inspirowane przeszłością. Na koniec omówimy efekty pracy.

    Godzina: 12:00-12:45
    Prowadzą: dr Katarzyna Orszulak-Dudkowska,mgr Anna Deredas
    Sala: D (II piętro)
    Czas trwania: 45 min
    OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: MAKSYMALNIE 15 OSÓB. LINK https://forms.gle/vVVbPa6KAFjVvEHn8

  • STOISKO Studencko-Doktoranckiego Koła Naukowego Etnologów UŁ WAGABUNDA
     

    DO ZOBACZENIA!
     

ul. Kamińskiego 27a
90-219 Łódź

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR