XVI Ogólnopolska Studencka Konferencja Antropologiczna

Konferencja pt. „Letum non omnia finit” — czyli śmierć nie kończy wszystkiego

W dniach 21-23 kwietnia 2023 r. w murach Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się XVI Ogólnopolska Studencka Konferencja Antropologiczna pt. „Letum non omnia fini”, której patronuje Polskie Towarzystwo Antropologiczne. Po uroczystym otwarciu i wykładzie inauguracyjnym rozpoczęto pierwszy dzień konferencji.

Harmonogram konferencji obejmował sesje archeologiczne, w których swoje referaty oraz postery mogli przedstawić studenci Instytutu Archeologii UŁ oraz doktoranci Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ. A oto tematy przedstawionych referatów:

• Radosław Zdaniewicz SDNH UŁ – „Kogo pochowano we wnętrzu dawnego kościoła św. Jerzego w Gliwicach Czechowicach”
  • Anna Maria Garstka SDNH UŁ – „Reorientacja pochówków na cmentarzu w Bełchowie”
  • Anna Ciszek II r. lic. (Koło Naukowe „Bifas”, Sekcja Antropologiczna Koła Naukowego „Antropołowcy”) –„Paleoantropologia kulturowa, czyli początki ludzkości”, opiekun pracy: dr Beata Borowska, mgr Marcel Bartczak
  • Zuzanna Woźniak I r. mgr (Sekcja Antropologiczna Koła Naukowego „Antropołowcy”) –„Pochówki atypowe w świetle źródeł internetowych – ścieżka konceptualizacji pojęcia w mediach”, opiekun pracy: dr Magdalena Majorek
  • Wiktoria Bednarska III r. lic., Bartłomiej Wyrwas II r. lic. (Koło Naukowe „Bifas”) – „Pradziejowe groty kościane na ziemiach polskich. Próba charakteryzacji na wybranych przykładach”, opiekun pracy: dr hab. Radosław Janiaak, prof. UŁ, mgr Marcel Bartczak
  • Daria Kacprowicz II r. lic. (Koło Naukowe „Szare Banderia”, Sekcja Antropologiczna Koła Naukowego „Antropołowcy”)  –„O metodach ekshumacji szczątków ofiar Zbrodni Katyńskiej 1943 i dziś”, opiekun pracy: dr Olgierd Ławrynowicz
  • Karina Woźniak II r. mgr (przewodnicząca Sekcji Antropologicznej Koła Naukowego „Antropołowcy” oraz Komitetu Organizacyjnego) –„Cechy niemetryczne, ich znaczenie i częstość występowania w populacjach” opiekun pracy: dr Beata Borowska

Natomiast w części posterowej przedstawiono:

Poza reprezentantami Uniwersytetu Łódzkiego w części archeologicznej głos zabrali również goście z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, panie Alicja Tomaszewska i Aleksandra Partyńska przedstawiły ciekawy wykład dotyczący świadomości ergonomii i BHP stanowisk archeologicznych oraz pan Marcin Supernak ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologii Polskiej Oddziału Górnośląskiego przybliży temat kultury przeworskiej nad Liswartą.

Po drugim dniu konferencji wszyscy uczestnicy mogli liczyć na wspaniały bankiet.

W niedziele, po ostatniej sesji obejmującej zagadnienia biologiczne, w czasie mowy końcowej organizatorki OSKA pani dr Beaty Borowskiej przyznano wyróżnienia dla wybranych referatów.

Organizacją przedsięwzięcia zajęła się pani dr Beata Borowska wraz ze studentami Sekcji Antropologicznej Studenckiego Koła Naukowego „Antropołowcy”, w którego skład wchodzą studentki Naszego Instytutu.