Wystawa „Estetyka na zawsze, sztuka na co dzień. Plakaty Jana Zielińskiego”

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 13 kwietnia 2023 (czwartek) 17:00 - 00:00

W czwartek (13 kwietnia) 2022 r. o godz. 17.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5) odbędzie się wernisaż wystawy „Estetyka na zawsze, sztuka na co dzień. Plakaty Jana Zielińskiego”. Prezentowane plakaty łódzkiego rysownika to oryginalne, odręczne, niedrukowane wcześniej prace. Za część działań organizacyjnych odpowiadają studenci historii sztuki i okcydentalistyki, a kuratorką przedsięwzięcia jest prof. Wioletta Kazimierska-Jerzyk z Wydziału Historyczno-Filozoficznego UŁ.

Jan Zieliński [1946–2018] był scenografem, malarzem, rysownikiem, satyrykiem, karykaturzystą i grafikiem specjalizującym się w formach użytkowych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Współpracował z 24 teatrami w Polsce, zaprojektował oprawę graficzną do 70 książek, był twórcą filmów animowanych i lalkowych. Rysunek satyryczny oraz plakat były szczególnymi pasjami artysty. 

dwa plakaty Jana Zielińskiego; jeden przedstawia różę, a drugi kominy fabryczne

Ryc. 1. Jan Zieliński, Wieczór z Wisławą Szymborską, 2004, plakat, 70 x 50 cm
Ryc. 2. Jan Zieliński, Kulinarna ziemia obiecana, 1998, plakat, 70 x 50 cm 
 

Wystawa jest prezentacją plakatów artysty wykonywanych dla Poleskiego Ośrodka Sztuki w latach 1991–2012.  Są to oryginalne, odręczne, nigdy niedrukowane prace, które znajdują się obecnie w znacznej części w archiwum Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi oraz w zbiorach prywatnych. 

Przygotowany katalog jest pierwszym i – z uwagi na duży, multimedialny dorobek artysty – szkicowym opracowaniem jego twórczości ze szczególnym wyodrębnieniem sztuki plakatu 

wyjaśnia estetyczka prof. Wioletta Kazimierska-Jerzyk z Instytutu Filozofii UŁ, która specjalizuje się w tematyce plakatu artystycznego.

Wystawa stanowi zatem wyjątkową okazję poznania warsztatu artysty, jak również do zaznajomienia się – pośrednio – z programem wydarzeń kulturalnych dawnego Poleskiego Ośrodka Sztuki (obecnie jest to Ośrodek Sztuki Miejskiej Strefy Kultury). 

PROJEKT POPULARYZUJĄCY POLSKI PLAKAT 

Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Miejską Strefa Kultury i z rodziną zmarłego w 2018 Jana Zielińskiego – żoną Grażyną i córką Olgą. Za prace organizacyjne odpowiedzialni byli również studenci okcydentalistyki i historii sztuki – stworzenie wystawy było bowiem częścią zajęć dydaktycznych praktykowanie humanistyki, które prowadzone są na kierunku okcydentalistyka, oraz praktyczną kontynuacją przedmiotu estetyka i sztuka w przestrzeni publicznej prowadzonego na kierunku historia sztuki. 

Plakat jako gatunek sztuki obecnej w przestrzeni publicznej odgrywa nie tylko istotną rolę jako sztuka użytkowa, jest też narzędziem akulturacji i przejawem estetyki życia codziennego. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na jego moc perswazyjną, ale i wartości estetyczne i artystyczne. Nierzadko środki użyte w plakacie – zwłaszcza zakorzenionym w tradycji Polskiej Szkoły Plakatu – skłaniają do spontanicznego odbioru, arbitralnych skojarzeń, pozwalają cieszyć się przeżyciem estetycznym 

tłumaczy Wioletta Kazimierska-Jerzyk

Wystawa jest przedsięwzięciem wkomponowanym w długotrwały proces dydaktyczno-naukowy związany z istnieniem przy Instytucie Filozofii galerii oraz portalu tematycznego IF Kolekcja. Polski Plakat poświęconego teorii i krytyce artystycznej.  

zauważa dr Bartosz Pokorski z Instytutu Filozofii UŁ.

dwa plakaty Jana Zielińskiego; jeden przedstawiający dwupasmową drogę, która wiedzie w głąb ludzkiej głowy i drugi, na którym umieszczone jest wycięte z dżinsu serce

Ryc. 3. Jan Zieliński, Spotkanie z Jackiem Kuroniem, 1997, plakat, 70 x 50 cm
Ryc. 4. Jan Zieliński, Wieczór ze Sławomirem Mrożkiem, 2005, plakat, 70 x 50 cm

Na temat plakatów Jana Zielińskiego na portalu IF Kolekcja. Polski Plakat opublikowano dotąd 9 tekstów: 

Projekt IF Kolekcja. Polski Plakat służy budowaniu wiedzy i popularyzacji plakatu. Jego główne cele to: organizowanie wystaw, nauka pisania tekstów teoretycznych, recenzji książek i wystaw oraz analiz dzieł i tekstów krytycznych. 

podsumowuje Wioletta Kazimierska Jerzyk. 

ORGANIZATORZY 

 

IF Kolekcja. Polski Plakat

 • Wioletta Kazimierska-Jerzyk (Instytut Filozofii UŁ) – kuratorka, autorka tekstu
 • Bartosz Pokorski (Instytut Filozofii UŁ) – współpraca organizacyjna i dydaktyczna
 • Agnieszka Kowalska-Owczarek (Miejska Strefa Kultury) – współpraca organizacyjna
 • Zespół studentów okcydentalistyki i historii sztuki – Anita Błażejewska, Ziemowit Malinowski, Bartosz Marendziak, Aleksandra Miklas, Kacper Pawłowicz, Juliusz Wieczorek, Damian Żejmo
 • Grażyna Zielińska – współpraca merytoryczna
 • Olga Zielińska – projekt katalogu

Za część działań organizacyjnych odpowiadają studenci historii sztuki i okcydentalistyki, a kuratorką przedsięwzięcia jest prof. Wioletta Kazimierska-Jerzyk z Wydziału Historyczno-Historycznego UŁ.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wystawy.

PARTNER WYDARZENIA

Miejska Strefa Kultury

 

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 13 kwietnia 2023 (czwartek) 17:00 - 00:00

 • ND
 • PN
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PT
 • SB