Wykład pt. Kolczyki jako medium komunikacji niewerbalnej

Już 15 grudnia, o godzinie 17.00 odbędzie się wykład pt. "Kolczyki jako medium komunikacji niewerbalnej", który wygłosi prof. Ewa Letkiewicz (Wydział Filologiczny, Instytut Nauk o Kulturze, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej)

Problemem poruszanym w wykładzie będzie kolczyk/ kolczyki pozostające w relacjach z ludzkim ciałem i ich funkcjonowanie jako medium komunikacji niewerbalnej. Należy dodać, że obszarem zainteresowania objęta będzie uznaniowa grupa jedynie kolczyków w uchu (zakładanych w przekłuty płat ucha oraz przytwierdzanych w różny sposób), z pominięciem innych możliwych części ciała.

Prof. Ewa Letkiewicz przybliży niektóre ze znaczeń komunikowanych przez kolczyki w różnych czasach i miejscach, głównie w kręgu kultury śródziemnomorskiej i świata zachodniego (z włączeniem Ameryki). W związku z tym zasadne będzie przyjrzenie się temu, kto kolczyki nosił i jakie zadania powierzano im do wypełnienia, do kogo kierowany był przekaz, jakimi kodami posługiwano się aby osiągnąć zamierzone cele?

Jak zaznacza prelegentka:

Inspiracją do podjęcia problemu medialności kolczyków stały się informacje napotykane w opracowaniach poświęconych historii biżuterii. Dotyczyły one znaczenia, jakie w Europie Zachodniej  wiązano z kolczykami noszonymi w przekłutym płatku ucha. Z tekstów wynikało, że do lat 60-70. XX wieku przekłute uszy pozwalały rozpoznać kobiety z Europy środkowej i wschodniej, kobiety luźne, emigrantki. W cywilizacji zachodniej, w której od 1920 roku kolczyki mocowano na różne odmiany zacisków i klipsów, przekłute uszy kojarzone były ze zwyczajami orientalnymi, barbarzyńskimi, gorszymi niż kultura świata zachodniego.

kolczykiKOLCZYKI W TYPIE ART DÉCO, 2 POŁ. XX W. (źródło: Desa Unicum)

Wykład odbędzie się w formule hybrydowej w Instytucie Historii UŁ (ul. Kamińskiego 27a) w sali multimedialnej (sala 202).

Start: 15 grudnia 2022 r., godzina 17.00.

Identyfikator spotkania: 390 721 380 01

Kod dostępu: 6WZPZW

Ewa Letkiewicz – doktor habilitowana prof. UMCS w Lublinie, historyczka sztuki. Zatrudniona w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS. Zainteresowania badawcze: sztuka nowożytna i jej miejsce w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. sztuki użytkowej (biżuteria w kontekście polskim, zachodnioeuropejskim, światowym), także design współczesny.

Informacje: Instytut Historii Sztuki UŁ.